Published On: 6 Qershor, 2016

Kadri Veseli a ishte drejtues i “Dorës së zezë”

 

 • Portreti i Kadri Veselit, ishe shefit të SHIK-ut

Anton Shala

Figura më misterioze Kadri Veseli, nga një djalë i druajshëm fashti, në një njeri që sot flet edhe si kryeministër e president vendi, duke e lënë në hije dhe jashtë loje Isa Mustafën, kryeministrin formal të Kosovës. Cila ishte jeta e tij si azilant në Zvicër, i cili e shfrytëzonte socialin, student i përjetshëm i Bujqësisë, dhe nga një njeri pa asgjë në Prishtinë u bë një multimilioner.
Edhe për këtë, sikurse për Hashim Thaçin janë të pakapërcyeshme lidhjet e tij me shërbimet inteligjente fqinje.
Ka mbetur e paharrueshme deklarata e tij, se nga Presidenca e Serbisë kanë vjelë dosje me thasë. Po çfarë ishin ato dosje? Ky është një mister që do ta zbulojmë herën tjetër, por është e sigurt, se kjo e zbulon atë më parë si bashkëpunëtorë të Serbisë se sa si armik të shërbimeve inteligjente serbe.
Llogaritë e Kadri Veselit janë të hapura edhe në kurdisjen e tenderëve dhe ende nuk janë përmbyllur.
Ish shefi i SHIK-ut Kadri Veseli ka llogari të papërmbyllura me aferën e pasaportave e 1.4 milionë eurove, ku doli i implikuar ai nëpërmjet njerëzve të afërt të tij, të cilët u zbuluan se kishin përvetësuar shuma të mëdha parash, ku e kryeakuzuar është gjermania Natali Velia.
Njeriu që u kap nga drejtësia dhe që e implikon Veselin është Hashim Shala nga Broliqi i Pejës, i cili akuzohet si pjesëtar i grupit kriminal që ka përvetësuar në mënyrë të paligjshme 1.4 milionë euro të pasaportave biometrike. Hashim Shala është vëllai i Bashkim Shalës, përcjellës dhe roje i Kadri Veselit.
Kjo aferë çoi edhe në prishjen e raporteve me ministrin e atëhershëm të Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepin.
Mungesa e edukatës së Kadri Veselit, nuk është shpërfaqur vetëm në aferën “Pronto”, por edhe në raste të tjera. Rasti më skandaloz dhe i paharrueshëm ka mbetur fyerja publike dhe e padëgjuar nga një kryetar Kuvendi ndaj një deputeteje femër, dhe që mbeti e pandëshkuar nga nderi i Kuvendit. E fyera ishte deputetja Albulena Haxhiu, kur asaj i tha: “Ma honksh…”,

Vrasjet politike dhe krimi i roganizuar
Shërbimi sekret i një vendi merret me sigurinë e shtetit të tij, me rreziqet e brendshme dhe të jashtme dhe parandalimin e veprimtarisë së shërbimeve sekrete të vendeve arnmike. Por, në fakt SHIK-u duket hapur se nuk është marrë me këto funksione, por me veprimtari të rrezikshme për vendin dhe shoqërinë, kryesisht.
Pra, meqë Kadri Veseli ka udhëhequr me SHIK-un dhe gjatë asaj kohe, kanë ndodhur gjithë ato krime, vrasje politike, skandale, uzurpime, dhe madje ndërhyrje të vazhdueshme nga jashtë të shërbimeve sekrete, si të atij serb, atëherë ky duhet të merret në përgjegjësi të plotë.
Nëse kanë ndodhur rreth një qind vrasje politike dhe disa qindra të tjera, si pasojë e krimit të organizuar, dhe në një numër të konsiderueshëm prej tyre ka marrë pjesë si udhëheqës i SHIK-ut, atëherë kjo argumenton, se brenda SHIK-ut vepronte “Dora e zezë”, që në këtë rast sërish i bie se është drejtuar nga Kadri Veseli, si shef i shërbimit, dhe që ai beson ta ketë mbajtur këtë në diskrecion të plotë.
Kjo që po argumentojmë ne del, ngjashëm e faktuar edhe nga shërbimet e NATO-s, edhe Eulexi, që në dosjet e tyre e vlerësojnë SHIK-un si organizatë kriminale.

Nga që Kosova nuk ishte shtet, dhe si shtet duhet ta kesh Shërbimin sekret, dhe ngaqë ky shërbim sekret i krijuar nga strukturat e luftës, është marrë realisht me plaçkitje, vrasje, zhvatje, uzurpime, kurdisje tenderësh dhe me çka jo negative, atëherë del se kjo ishte një organizatë mafizoze, ilegale dhe se e tërë veprimtaria e saj, është e dënueshme.
Duke marrë për bazë që personat e saj, kanë zhavt kërcënu e vra, dhe që drejtësia i ka shpallur të fajshëm si komandant Remin, Latif Gashin, Nazim Bllacën, Fahredin Gashin-Farukun, Shpresim Ukën dhe të tjerë del konkludimi se SHIK-u është një krah apo nëntokë e PDK-së.

SHIK-u si organizatë kriminale e shkatërroi imazhin e Kosovës tek gjermanët edhe duke inskenuar kinse veprimtari terroriste të tre agjentëve gjermanë, të cilët i arrestoi policia e Kosovës, njëkohësisht duke i njollosur dhe dekonspiruar.
Se SHIK-u ishte i përfshirë në këtë skenar, argumentohet me faktin se aksioni i policisë së Kosovës, u udhëheq nga Kadri Arifi nga Lipjani, dhe Emin Beqiri, që të dy zyrtar të SHIK-ut?
Pra, prishjes së raporteve me gjermanët i parapriu ardhja e Thaçit në pushtet, këtë gjermanët nuk do t’ia harrojnë kurrë as Kadri Veselit, as Thaçit.
Ka dosje të reja të klasifikuara në BND për krimet dhe korrupsionin e Hashim Thaçit dhe të SHIK-ut.
Rasti Ramadani-Kiçina, inskenimi për të cilin ka dhënë para dhe për ti shpëtuar vrasësit e vërtetë, kanë akzuar njerëz të pafajshëm.
Në Zvicër nuk ka punuar kurrë si Thaçi.
Kadri Veseli duhet të rrëfejë për qëndrimin disa mujor në shtëpinë e Adem Jasharit, pa treguar identitetin e tij.
Zbardhja e këtij misteri do të jetë shumë me interes jo vetëm për një pjesë të luftës, por edhe për të identifikuar rolin e tij përgjithësit në luftë dhe në paqe.
Në dosjet e vjedhura në policinë e Kosovës, ka dorë SHIK-u. Pra, edhe ky skandal e lidh pashkëputshëm Veselin me këtë krim të rëndë. Ai do të mund ta shfajësonte veten nëse tani i publikon personat që ishin të implikuar në këtë skandal, dhe që përmbyllja e hetimeve eventualisht do ta linte atë pa faj. Por, ai nuk i ka dhënë informacione shtetit për këtë krim të rëndë, ku ruheshin pikërisht edhe dosjet që e implikonin atë drejtpërdrejt.
Hulumtimi vazhdon

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Roberti thotë:

  Askujt nuk ja kam inatin askend nuk e urrej.por hajnat e vrasesit njerez pa pike morali pa pike gjaku shqiptari pa pike bese e kane pushtetin.
  Jane duke e shkatrru e vjedh kosoven ma zi se shkau ne vakth te vet.e populli rri e nuk ban za.le se keta na kane qliru.
  Ooooo keta veq e kane shkatrru se qliru na ka Amerika e Evropa se sa per kadria hashima e ramusha sot ishim azil ne
  Shqiperie neper bote.
  Po ti fusim ne burg hajnat.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...