Published On: 29 Janar, 2016

Kadare, afirmuesi i Kosovës përmes zhanrit artistik

 

Shkruan: Bajram Mjeku

 

Pas përgjakjes së shqiptarëve në Pranverën e vitit 1981, Ismail Kadare zgjodhi që Kosovën të afirmonte përmes zhanrit artistik. Pak kohë pasi Shërbimi Sekret jugosllav vrau vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe mikun e tyre Kadri Zeka në Untergruppenbach të Gjermanisë, Kadare shkroi novelën “Krushqit janë të ngrirë”. I kushtohej vëllezërve Gërvalla, Zekës dhe kosovarëve nën terrorin serb.
Pas botimit të novelës, regjimi jugosllav në fillim zgjodhi heshtjen. Heshtja as u gëlltit lehtë, as mbijetoi gjatë. Serbët kishin përballë shkrimtarin Kadare, kaherë i afirmuar përtej kufijve të Gadishullit. Më shumë se kaq, nuk mund të heshtej as çështja e Kosovës, as heronjtë e tyre të ekzekutuar mizorisht në qytetin gjerman.
I trazuar nga ngjarjet në Kosovë, derisa bashkëpatriotët e tij ishin shndërruar në viktima dhe Kosova në kasaphanë, Kadare përfitoi nga qetësia prej shkrimtari dhe në vitin 1998 shkruajti triptikun monumental “Tri këngë zie për Kosovën”. Sërish një perlë për Kosovën dhe sërish çështja e pazgjidhur e saj u përjetësua në plan artistik.
Julien Gracq, njëri nga shkrimtarët më të shquar francez të shekullit njëzet, shkruajti për triptikun që e ka tronditur. “U shkrua pikërisht në kohën kur një krizë me përmasa ndërkombëtare po ngjizej sërish përreth Fushës së Mëllenjave…”. Julien Gracq u shpreh në kryeqytetin francez, aty ku një shekull më parë Franca e tij dhe Fuqitë e Mëdha e kishin zgjidhur padrejtësisht çështjen shqiptare në Gadishull.
Makineria histerike e propagandës serbe që nga viti 1981 kur shpërthyen demonstratat e studentëve kosovarë, provuan që Kadarenë ta promovonin në sy të Evropës si “shkrimtar nacionalist”, i cili ndërhynte në politikat e brendshme të një shteti të huaj. Ishin pikat më të ndjeshme të politikës së jashtme të diktaturës shqiptare. Udhëheqja e saj me marrëveshjet nën rrogoz, mbas Luftës së Dytë Botërore la Kosovën sërish nën kthetrat serbe. Një reagim sado i vogël i diplomacisë shqiptare që s’i levërdiste serbëve, nxirrte horrllëkun e diktatorit Hoxha dhe dosjet për Kosovën.
Regjimi stalinist nuk kishte komoditetin e goditjes së shkrimtarit që nisi t’i dilte doresh. Goditja mund të shpërfaqte tiraninë e Tiranës zyrtare. Shpërfytyrimi i diktaturës mund të ishte i dyfishtë; të komprometohej brenda shtetit shqiptar dhe të dëmtonte imazhin e rremë te shqiptarët jashtë Shqipërisë londineze.
Ismail Kadare u bë mburoja e Kosovës edhe jashtë Kontinentit të Vjetër. U bë dalzotësi i saj edhe te qarqet antishqiptare, të cilat parreshtur provuan që Kosovën ta promovonin si vend islamist, më saktë si popull që s’meriton hise në familjen evropiane. Kur Kosova doli nga tirania serbe, disa intelektualë kosovarë, të cilët kishin mëkatuar gjatë nën Jugosllavinë komuniste, mund t’i kuptoje pse ishin të shantazhuar, por sulmet e tyre kundër kolosit shqiptar u bënë perverse. Disa nga ata, provuan që shqiptarët t’i kthejnë sërish në errësirën aziatike. Kosovën dhe shqiptarët provuan t’i shpërfaqnin si pasardhës të kulturës osmane dhe jo si komb me diversitet kulturor e qenie tradicionalisht evropiane. Midis zërave të zvargur, pati të atillë kur thanë: “Kadare afirmoi çështjen e Kosovës për të fituar Çmimin Nobel!”. Ishte Kosova dhe çështja e pazgjidhur e saj, e cila Kadaresë ia gërryejti disa herë shtratin të laurohej me Nobelin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...