Published On: 18 Dhjetor, 2015

Kadaj-Bujupi nuk ka shkresë zyrtare për vazhdimin e arrestit shtëpiak

Donika Kadaj-Bujupi dhe mbrojta e saj nuk kanë asnjë informatë apo shkresë zyrtare nga Gjykata Themelore e Prishtinës që tregon se deputetes së AAK-së i është vazhduar masa e paraburgimit.

Ndaj lajmit se Kadaj-Bujupit dhe dy deputetëve tjerë, Albulana Haxhiu dhe Faton Topalli të VV-së, se gjykata ua ka vazhduar paraburgimin ka reaguar avokati i shefes së Grupit Parlamentarë të AAK-së, Arianit Koci.

Koci thotë se një veprim i tillë është shkelje e rëndë e të drejtave elementare ndaj deputetes, pasi Gjykata nuk e ka njoftuar klienten e tij e as mbrojtjen e saj se iu është vazhduar masa e paraburgimit dhe ajo kishte dalë në liri, menjëherë pas mesnatës kur me ligj llogaritet se përfundon masa paraprake.

“As Donika Kadaja Bujupi e as unë si avokat i saj nuk kemi marrë kurrfarë vendimi për zgjatjen e masës se arrestit shtëpiak”, thotë avokati Koci.

“Mosinformini i të pandehurës dhe avokatit të saj, për vazhdimin e masës se arrestit shtëpiak, pasi që i ka kaluar masa, është shkelje e rendë e të drejtave të të pandehurit. Kështu nuk veprohet askund ne botë”, ka shtuar mbrojtësi i deputetes e cila u arrestua një muaj më parë pasi dyshohet se ka kryer vepër penale duke hedhur gaz në Kuvend derisa mbaheshin seancat parlamentare.

“Ajo sipas ligjit, sot është e lirë derisa të na dorëzohet vendimi i Gjykatës”, ka potencuar për Gazetën Express, Avokati Arianit Koci.

Donika Kadaj-Bujupi ishte arrestuar me 18 Nëntor, me ç’rast gjykata ia kishte caktuar masën e paraburgimit për 30 ditë. Më pas kjo masë i ishte zëvendësuar me atë të arrestit shtëpiak pas ankesës së mbrojtjes në Gjykatën Supreme.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...