Published On: 29 Mars, 2016

KA RA DIELLI MBI TIVAR

  • Sylë Bajrami

KA RA DIELLI MBI TIVAR

Ka ra dielli mbi Tivar
deti bregun e lazdron,
ç’është ky gjak që vjen me valë,
shpirt e zemër mi trazon.

Ç’janë kta njerëz që po i qet vala,
apo mendja sot më ka lanë!?
ç’janë kta tirqi me gajtana,
a din kush gjevapë me më dhanë.

Ç’janë këta plisa nëpër zalle,
ç’janë këto shokë porsi gjarpnore!?
a ka mbetë ndoja i gjallë,
apo tane m’i vranë mbas dore!

Të tanë janë këta djem Kosove,
që në besë mi preu shkinia,
se për Trieshtë i patën nisë,
a thua din ndoj gja Shqipnia!

Eu Shqiponjë mos të kjofsha falë,
qysh nuk dite me mi rue!?
Me u zanë udhën e me i ndal,
në ato anë kur kanë kalue!

Kur të kthehem si të tregoj
për këtë morde për këtë hata,
shpi për shpi më duhet të shkoj
me i lajmru se çka është ba.

Dikund gjejë vetëm nënë shkretën
dikund tjetër fëmijë jetima,
e dikund veç motër zeza
që në qiell i ndihet brima.

Ku janë djemtë e ditëve të para,
që n’a folshin për lirinë!?
a e din ku i kanë vllaznit,
a e din çka e gjet Shqipnine.

A e dinë se u prenë në besë,
se u vranë në mes të Tivarit!?
pllamë për pllam tokë edhe det,
i kanë skuq me gjak të shqiptarit.

Ah Kosovë, Kosovë martire
kah të shkelsh hape varre,
bëhu gati moj Nanë Madhe
këta djemë në gji me i marr!
s.b

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. aleks tufa thotë:

    Kjo histori e vertet dhe e mbuluar me qellim nga bolsheviket serb dhe shqiptar esht tradhtija dhe krimi mw i madh qe esht bo shqipris veriore

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...