Published On: 31 Gusht, 2016

Ju zotërinj të SHIK-ut, pushteti i juaj po perëndon

 

KAH PO SHKON KOSOVA

Shefqet Jashari-STROFCI

Kosova e rrëzuar për toke nga keqbërës, hajna e kriminelë të pa shpirt, e ka një betejë të rrezikshme për ta përballuar me një shtator. Dy taboret kundërshtare i kanë “mprehur shpatat” ndaj njëri tjetrit. Qeveria do të bëjë atë që është e mundur që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi të miratohet në Kuvend, duke shpresuar se me argumentet e publikuara e ka bindur opinionin e gjerë dhe deputetët se Republika e Kosovës nuk ka humbur territor të sajin në dobi të Malit të Zi.
Në anën tjetër opozita e bashkuar, tani e shkapërderdhur i ka përdorë të gjitha mjetet e lejuara e të palejuara për ta bindur opinionin dhe deputetët, veçmas të pozitës, se Qeveria dhe Komisioni qeveritar i kanë falur Malit të Zi me mijëra hektarë bjeshkë të Rugovës.
Për mendimin tim, Qeveria dhe Komisioni qeveritar ka ofruar argumente të forta se vija kufitare e miratuar në mes dy qeverive ( të Kosovës dhe të Malit të Zi) është po ajo vij kufitare që e ka njohë Pakoja e Atisarit, në bazë të cilës edhe është shpallur Pavarësia e Kosovës. Por opozita sipas disa zërave ka marrë premtime të forta nga një “fuqi jashtëtokësore’’, nga Banglladeshi dhe Sigurimi personal i Putinit se nëse e destabilizojnë Kosovën dhe pastaj e marrin pushtetin me mjete të dhunës, u kanë garantuar se do t’i ndihmojnë ta bëjë Shqipërinë etnike, me Prishtinën kryeqytet. Nën sundimin e tyre do të rikthehen viset tona të pushtuara nga fqinjët tanë grabitqarë: Toplica, Nahija e Nishit, Peshteri, Pazari e Ri, Plava e Gusija, Ulqini e Tivari, Maqedonia Perëndimore e Çamëria. Edhe Shqipëria e Fatos Nanos do t’i bashkohet Kosovës. Aferim u qoftë, Lum ky popull që ju ka! Krejt kjo puna e juaj zotërinj të mjegullës, tymit, flakës dhe të shkatërrimit po ma kujtoni këngën “Oj parti he ta lumsha syrin, nuk guxon askush ta prek kufirin’’. Çfarë kufiri e ruante Partia e Enverit- Milladinit –Mugshes?! Po, e ruante një të katërtën e territoreve shqiptare. Dhe tash ,,komandantët e malit’’ Ramushi, Jakupi, Fatmiri, Rexhepi, argatët e SHIK-ut të Xhaviti Halitit: Thaçi, Veseli me kompani, së bashku me “komandantin e burgut” Kurtin dhe ,,komandantin e kafehaneve’’ Visarin, po na këndojnë kangen: “Oj Kosovë he ta lumsha syrin nuk guxon kush me ta prek kufirin.’’ A thua ende nuk e kanë të qartë këta komandanta dhe 42 gjeneralët e ,,Zekës’’,,Dajës’’ dhe të ,,Lulit’’, si dhe ideologët e tyre Nano, Qosja, Demaçi, Bukoshi, Kelmendi, Hysenit, se po të mos e kishin përça popullin tonë këta keqbërës të Kosovës, kjo dorë e zgjatur e Serbisë, dhe po të ishte respektuar Marrëveshja e Osllos, ne sot me emër të Zotit do ta kishim Shqipërinë etnike. Gurët e kufirit do t’i vendosnim ne shqiptarët së bashku me aleatët tanë ku e kanë vendin.
Më në fund, ju o argat të çakajve të Ballkanit, le se e tradhtuat Kosovën dhe këtë popull gjatë luftës, por e tradhtuat edhe pas luftës. Pasurinë e krijuar me mund, gjak e djersë në kushte të robërisë e përvetësuat, e vodhët dhe ua dhuruat argatëve tuaj të mjerë. Sa çudi, ende nuk u ngitë me të zezat që ia bëtë këtij populli. A nuk jeni ju ata që e përdorët në Parlament armen më të ligë që askush në botë nuk e ka përdorur për realizimin e qëllimeve politike. E trishtuat boten. E shëmtuat Parlamentin dhe kryeqytetin e Republikës së Kosovës. I vërtetuat para botes shpifjet serbe se shqiptarët janë ,,hajna dhe kriminel, destabilizues të vendit të tyre dhe të Ballkanit’’, se ,,nuk dinë të krijojnë shtet ligjor,, e rrena tjera të ngjashme.
Na i turpëruat miqtë tanë të sinqertë për përkrahjet pa rezerva që treguan ndaj nesh gjatë dhe pas luftës. Deri kur do t’i sillni mjerim dhe vuajtje këtij populli.
Sa çudi me ju argat të çakajve të Ballkanit, kur jeni të bindur (fantazoni) se me ,,pordha patriotike,, do t’i mashtroni deputetët e Parlamentit të Republikës së Kosovës për të mos votuar marrëveshjen e demarkacionit, me çka vendi dhe populli ynë do të pësonte pasoja të paimagjinueshme. Populli nuk është i marrë siç ju mendoni zotërinj të opozites zyrtare dhe jo zyrtare. Ai ju njeh se kush jeni dhe për çka luftoni. Mirë e dinë qytetarët e Kosovës se të gjitha këto të zeza që po ia bëni Kosovës kanë një qëllim. Ta destabilizoni vendin tonë, duke shpresuar se Gjykata speciale nuk do të funksinalizohet, dhe pastaj me demagogji, kërcënime e manipulime do të vini në pushtet. Por gaboni rënd zotërinj të opozitës dhe zotërinj të SHIK-ut që i keni futur duart e këmbët në të gjitha institucionet shtetërore dhe subjektet politike. Pushteti i juaj po perëndon. Gjykata speciale së shpejti e ka fjalën. Mjerë për kriminelët, hajnat dhe të korruptuarit se çka po i pret. Jo zotërinj, keni gabuar në hesape. LDK-ja dhe PDK-ja në saje të Gjykatës speciale do të pastrohen dhe do të përtërihen me veprimtarë të dëshmuar, ndërsa llami, zdrali, e këlbazi i tyre do të përmbyset në kantën e mbeturinave. Ato, pra do të rriten e forcohen duke punuar sinqerisht për të mirën e vendit dhe të gjithë qytetarëve pa dallime. Por, partitë e juaja për këto dëme kolosale që ia bëtë Kosovës dhe qytetarëve të saj po ju pret vdekja. Mos u mërzitni do të jetoni sa ka than Zoti, por jeta e juaj do të jetë e mjerë sepse do të jeni të vdekur për së gjalli.
Edhe pse Kosova dhe shumica dërmuese e qytetarëve të saj po përmeçaten me gajle të mëdha, skamje e mjerim, edhe pse Asaj po i përgatiten kurrëthe e skenare të llojllojshme nga sigurimi serb dhe argatët e tyre që fytyrë njeriu kanë por njerëz nuk janë, ajo do të ecë përpara me ndihmën e të Madhit Zot, i Cili na i çoj sebepet -aleatët e fortë që të na mbrojnë nga çakajtë e Ballkanit dhe argatët e tyre shqipfolës.
Kriminelët janë të humbur përfundim i keq po i pret.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Me mendesi titisto-enveriste dhe ketyre protogonisteve te skenes politike te Kosoves , vetem ne qenef mund te shkohet …deri sa e e shendruan Kosoven ne nji ambient kundermues , nuke mbeten te qete.Tashe, mbasi ia arrijten qellimit , edhe nese dalin ne siperfaqe lidhejet e tyre me Putinin, s do te kete ndonji ndryshim….kryesorja , qellimi nuk i zgjedhe mjetet , z.Strofci i nderuar…!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(12) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...