Published On: 18 Korrik, 2016

John Kerry: Turqia do ta humbë anëtarësimin në NATO nëse kthen dënimin me vdekje

Sekretari Shtetit amerikan, John Kerry ka paralajmëruar Turqisë se mund ta humbasë anëtarësimin në aleancën ushtarake të NATO’s nëse dështon për të mbështetur parimet e demokracisë në prag të një grusht shteti në tentativë.

Qeveria e Turqisë ka bërë thirrje për të mbështetur “rregull demokratik” pas përpjekjes së grusht shtetit, gjendje kjo që ka alarmuar SHBA’në dhe Bashkimin Europian, njofton Independent, përcjell Gazeta Express.

Ndërkohë, kryeministri turk ka thënë se Turqia mund të bëjë dënimin me vdekje për ushtarët e kapur të puçit./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...