Published On: 6 Shkurt, 2016
Bota |

John Kerry: Rusia dhe Siria e shkelën rezolutën e OKB-së

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, tha se Rusia dhe Siria e kanë shkelur rezolutën e Kombeve të Bashkuara, që kërkon armëpushim në luftën civile, por janë duke u zhvilluar bisedime për zgjidhjen e problemit dhe për ripërtritjen e negociatave për paqe.

“Rusia ka indikuar tek unë në mënyrë tejet direkte se ata janë të përgatitur për ta bërë armëpushimin”, u tha zoti Kerry mbrëmë gazetarëve në Uashington, dhe ka shtuar se “iranianët kanë konfirmuar në Londër, para një dite e gjysmë, se ata tash do ta mbështesin armëpushimin”.

“Modalitetet e vetë armëpushimit, po ashtu, po diskutohen dhe se rusët i kanë bërë disa ide konstruktive se si armëpushimi faktikisht do të mund të implementohej”, tha John Kerry.

Bisedimet për paqe në Siri, të sponzorizuara nga Kombet e Bashkuara në Gjenevë të Zvicrës, janë ndalur para tri ditësh, pasi ushtria e Sirisë, e mbështetur nga sulmet ajrore të Rusisë, ka avancuar kundër forcave kryengritëse në pjesën veriore të rajonit Alepo, duke i bllokuar linjat e furnizimit humanitar për civilët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...