Published On: 11 Prill, 2016
Bota |

John Kerry nuk do të kërkojë falje për bombën atomike në Hiroshima

  • Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry u bashkua me udhëheqësit e tjerë botërorë për të përkujtuar qindra mijëra viktima të cilët u vranë kur forcat amerikane lëshuan një bombë bërthamore në qytetin Hiroshima të Japonisë në vitin 1945.

Një zyrtar i lartë ka thënë se Kerry, megjithatë, nuk do të kërkojë falje për mizorinë e shkaktuar nga SHBA, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Kerry, është Sekretari i parë aktual i Shtetit amerikan që ka vizituar qytetin dhe ka vendosur kurorë në një memorial për viktimat së bashku me shefin e politikës së Jashtme të BE’së, Fredericka Mogherini.

Udhëheqësit më pastaj vizituan edhe muzeun e vendit dhe një memorial të Luftës së Dytë Botërore.

Takimi dy ditorë i G7’ës në Japoni është bërë për arsye për të diskutuar terrorizmin, i cili u zhvillua në qytetin e viktimave të para të armës së parë atomike në luftën botërore.

Fjalimi i Kerry’t vjen një ditë pasi një zyrtarë i Departamentit të Shtetit, Mark Toner, tha se ai nuk do të kërkojë falje për dy bombat në Hiroshima dhe Nagasaki, të cilat lanë të vrarë 210 mijë njerëz, shkruan Independent, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, Kerry gjatë një bisede me ministrin e Jashtëm japonez ka thënë se udhëtimi nuk ka të bëjë me të kaluarën por me të tashmen dhe të ardhmen. /GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...