Published On: 4 Shkurt, 2016

John Kerry godit Thaçin: Nuk duam kandidatë për president që nuk e dëshiron populli

Një goditje e rëndë ka ardhur në drejtim të ish Kryeministrit Hashim Thaçi, i cili ditë më parë u deklarua se e ka përkrahjen e ShBA’ve në garën për President të Kosovës.

Është Sekretari i Shtetit amerikan, ai i cili përmes një deklarate dhënë të përditshmes amerikane Iowa Post, ka potencuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk kanë një të preferuar të tyre në garën për president të vendit.

“Unë nuk e kuptoj se si dikush mund ta mendoj një gjë të tillë. ShBA asnjëherë nuk ka preferuar që të përzihet në çështje të brendshme të një shteti, përveçse një çështje do të paraqiste kërcënim global. ShBA ka 1001 halle të veta, dhe nuk i intereson se kush apo më sa vota bëhet president i Kosovës, Serbisë apo Malit të Zi. Ne nuk mundemi që asnjë vendi të ua zgjedhim, e as të ua propozojmë presidentin, ministrat apo kryetarin e Kushtetueses”, ka deklaruar Kerry.

Ai më pas ka shtuar se ShBA ka ndihmuar mjaft shumë Kosovën, vetëm e vetëm që një ditë ajo të jetë në gjendje të kryejë vetë detyrat e shtëpisë. Sipas tij, s’duhet filozofi e madhe për të kuptuar këtë, pasi që edhe në shkollë fillore, nuk është mësuesi ai që zgjidhë detyrat e nxënësit.

Ai shton se përkundër gjendjes së rëndë në Kosovë, Kosova është në një gjendje që mund të zgjedh vetë të parin e shtetit të saj.

“Nuk është problem i madh të zgjedhet presidenti. Thjesht duhet t’i jepet besimi një njeriu që ka një të kaluar të mirë, dikush që ka intigritet dhe që do të çojë vendin përpara. ShBA do ta donte një president të tillë për secilin vend të botës. Por politika jonë nuk na lejon që të përkrahim asnjë kandidat për president që nuk e do populli vetë, qoftë ai Thaçi, Nikoliqi apo kushdo. Nëse Kosova nuk e do Thaçin ta zëmë për president, pse duhet ta përkrahë ShBA atëherë. A nuk do të ishte marrëzi kjo?”, ka përfunduar deklaratën e tij John Kerry.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Bekim Hasani thotë:

  A ka Kosova ndonje Burrë apo Grua te pah perlyer qe mundet ta zgjidhe populli si kryetare te Kosoves .????? Ska.
  Edhe sa shekuj duhet te luftojme qe te na vij prap nje Ibrahim Rugovë ne kryesi te shtetit tone.
  Edhe 20 shekuj te tjere.
  Oj Kosovë ke me u shkri deri atehere.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Mehmet thotë:

  Keni te drejt plotsish i nderuar Minister,koment me vend,dasht Zoti e paria jon u mbusht mend ndonjeher.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Milazim thotë:

  Populli duhet boll me kata Rrugaq te flliqur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(39) Nuk Pelqej(14)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...