Published On: 11 Maj, 2016

Jezuitët e LDK-së!

 

Shkruan: Sinan Kastrati
Kryesia e LDK-së, është në hall të madh brenda e jashtë Kosovës, vetëm e vetëm me ruajt ”pushtetin” që kurrë sè pat.

Ajo tashmë ka angazuar një grup jezuitësh (në populli njihet dhe pëdorët fjala ”jezitë) në krye me Teutën, vajzën e Ibrahim Rugovës, Armend Zemajn dhe Salih Morinën, deputetë të kuvendit të Kosovës që tamam sikur jezuitët të propagandojnë për të ”mirat” e LDK-së, për të kaluarën e saj të lavdishme me syretin e Ibrahim Rugovës në dorë, sikur shenjtorët.

Shkas për këtë reagim, ishte një shkrim në BotaPress me titull: ”Dhurata e çmuar me portretin e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova nderim dhe respekt për Degën e LDK-së në Zvicër dhe anëtarësinë e saj!”, me rastin e26 vjetorit të Degës së LDK-së në Zvicër, ku përfundimisht u nda në dy fraksione, falë Isës dhe ”jeizitëve” të tij.

Ishte një fotografi e Teutës, Morinës dhe A. Zemajt në Zvicërr aty ku Isa dhe Kryesia e LDK-së e tregoi paftyrësinë e vetë dhe prandaj, kjo ma kujtoi Reakcionin Katolik në Gjermani,

Papa, Papati ose Poveni kur e pau se Martin Luteri, profesor univerzitetit, letrën që ia kishte dërgua Paopa e djegu në furrë duke bërtitur ”Protestoj”, protestoi kundër Papës me ”Protestanizmin”, si drejtim të ri, që sot ka më shumë se gjysmëm e Evropës e kontinente të tjera, ai organizoj një trupë me emrin JEZUITË, detyrë e të cilëve ishte që te paraqitën si ”të ndershëm”, njerëz te ardhur nga qielli e të dënuar nga Zoti, si mëkatarë,”gjynahqarë”, të rrijnë në shi e në borë në strehët e shtëpive ….
Martin Luteri është martua edhe me një murgeshë, ndërsa Papa bëri ndryshime, ”reforma” në kishë duke futur muzikë e ….
Këto skena qesharaket por me petk artisti e komik i gjejmë te Molier-i Madh, te ”Tartufi”.

Ky është fundi dhe turpi i LDK-së!

A është bërë LDK-ja si komeditë e Molierit e të derguarit, ”aktorët” e saj ”deputetë”, si Jeuitë?

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. sefedin Krasniqi thotë:

  Përshëndetje Sinan,

  LDK qysh se ekziston, shpesh i kanë ra sysh të tjerët, madje deri në vrasje të më të mirëve. Ndërsa, LDK disa herë i ka ra sysh vetëveti, I vetmi subjekt politik që e ka luftuar deri në fund (vetëm me fjalë) Kryemisnistrin e vet- Bukoshin, por kurrë s’ka pasur guxim ta zhgarkojë. Mendoni vetëm pak sa ka hargju LDK energji me Bukoshin për paratë e veta që ia besonte çdo muaj!!! Kjo është e vetmja parti që e zgjedh kryetarin pa qenë fare anëtar i saj. As PDK, si parti i krahut të vrasjeve (jo të luftës) nuk ka pranuar që ta zgjedh Veselin pa i shkërry opingat sado pak.
  Sa u përket këtyre të Zvicrës, pasi i kam miq në të dy anët, po flas pa dorëza. Të vetmin problem që e kanë është se nuk po mund të pajtohen qe askush s’i pyet per asgjë dhe as nuk ka nevojë për ta. Në të vërtetë, këta sherbejnë për të paguar ndonjë drekë dhe darkë kur të shkojnë në pushime verës dhe për t’ia paguar ndonjë jeziti biletën e aeroplanit kur te vje nje Zvicer apo Gjermani etj. Salih morinen nuk e njoh. Teuta eshte aty pa merita te vetat. Armendin (shpetimtarin e LDK-së!) pikërisht këta të Zvicrës që e kanë ngrit me një gisht s’po mund ta ulin me pesë gishta.
  Sinan, mos u merzit, se tash jau qet ujtë Kadri Veseli. Kanë me tu dhimtë. Asgjë s’iu ka bërë Thaçi, çka di Kadriu i ‘gazit të Parlamentit’ të bëj zi e terr. Ky që “ia ka vjedh me thasë” informatat Serbisë, a nuk po di me ia dredh qafën edhe LDK-së a!? Merre analizoja fjalorin. Tërë opusi i fjalorit të tij nuk i ka më shumë se 36 fjalë. Çdo e treta fillon ose mbaron me sintagmën “populli im” , “popullit tim”, nga populli im”.
  Unë kam frikë vetëm mos po përtrihet tepër kjo racë jezitësh te shqiptarët.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...