Published On: 19 Korrik, 2016

Jeniçerët shqiptarë të Erdoganit të trojeve shqiptare

 

 • Grushtshteti i Erdoganit që na bëri mirë

Sefedin Krasniqi

Tashmë u kuptua nga gjithë bota se grusht shteti në Turqi u inskenua nga vetë Erdogan. Edhe amerikanët dhe rusët e kanë ditur që nga fillimi. Komisionieri Hahn tregoi hapur se listat, kush do të burgosej, ishin punuar me kohë. Edhe imamët e kanë ditur dhe vetëm kanë pritur fjalimin e Erdoganit për t’i ndezur altopalantët e minareve të xhamive për t’i transmetuar lutjet trishtuese të mortit. Imamët edhe sëpatat i kishin përgatitur dhe pa mëshirë iu prenë kokat « ushtarëve puçistë » nëpër rrugë duke bërtitur « Allahu Akbbar dhe duke u betuar në xhihad ». Edhe CNN-i turk ishte zgjedhur nga ku do t’i drejtohej popullit Erdogan. Edhe gazetarja me shije të shishme në telefonin e së cilës do të fliste Erdogani me FaceTime, fjalët e tij i përcillte në shenjë pohimi duke lëkundur kokën. Gazetarja ka pranuar që është shpërblyer me 250’000 euro për « telefonatën e lisrisë », që në të vërtetë është telefonata e mallkimit ! Me prerjen e kokave të « ushrarëve puçistë »,që u pasua me arrestimet dhe pastrimet në ushtri, gjyqësi, polici, arsim, e që do të pasojë në shëndetësi duke prekur edhe bujqit, blegtorët, druvarët, berberët dhe lustraxhinjtë e këpucëve, Erdogani po ia bënë, me shpejtësi, gropen veti.
Nëse vazhdon me këtë ritëm pastrimin dhe prerjen e kokave sipas kërkesës së Putinit, si kundërpërgjigje, Perëndimi do t’iu jep mbështetje kurdëve dhe do të lind Kurdistani i pavarur. Kurdët janë të gatshëm të sakrifikohen deri në pikën e fundit të gjakut për shtet e tyre. Ata janë të ndarë në katër shtete si shqiptarët dhe janë jo më pak se 20 milionë.

Jeniçerët e Erdoganit
Por, puçi i Erdoganit na bëri mirë ne shqiptarëve për një punë. Jeniqerët vullnetarë shqiptarë (muslimanë) të Erdoganit dolën mbi sipërfaqe sikur këpurdhat pas shiut. U identifikuan me shumë krenari dhe arrogancë dhe krejt në stilin e prindërve apo gjyshërve të tyre marksistë leninistë, të dikurshëm ! Dikush shqeu diplomat e Gülenit (Shkup), dikush u paraqit si jeniçerë vullnetarë (Luginë të Presheves) për të shkuar në mbrojtje të Erdoganit. Edhe në Shiqipëri dhe Kosovë nuk munguan jeniçerët e Erdoganit pa lëshuar jargë në krye me Shefqet Krasniqin e mexhanëve të Sibovcit të Obiliqit, ku, siç kam thënë një ditë, s’ka as nuk ka pasur kurrë xhami. Sidomos, jeniçerët shqiptarë vullnetarë (muslimanë) i kanë çmend rrjetet sociale duke u lutur për shëndetin e vëllait të madh të tyre Erdogan dhe duke sharë e mallkuar çdokë që ka guxuar të shpreh mendimin lirshëm për të treguar dinakërinë e Erdogan-it. Kanë hapur edhe profile të reja me emra të sajuar me domethenie dhe kuptime turke.
Shumë i zënë me Reformen në Drejtësi, Rama nuk harroi t’i çojë fjalë Vëllait të Madh (shoferit personal) se iu dogj shpirti për të dhe që ndihej i lumtur dhe me fat që ka shpetuar kokën, edhepse nuk e kishte pasur ne rrezik. Udhëheqësit e Shqipërisë, të gjithë i kanë vëllezër: ish-jugosllavët, rusët, kinezët, turqit, etj. Vetëm shqiptarët e Kosovës i kanë miq. S’kanë faj. Janë duke e çuar në vend me devotshmëri amanetin e kurvit.
Ushëheqësit e shtetit të Kosovës u prononcuan, por në mënyrë stereotipe dhe të lodhtë-pa asnjë ndjenjë vëllazërore (nga frika !). Madje, Thaçi befasoi, nuk i tha Erdoganit as vëlla i madh as i vogël. As që ia përmendi emrin fare.
Ramush Haradini u deklaru haptas që s’e ka vëlla Edoganin sepse Erdogani nuk ështe shqiptar dhe pikë. Kjo është burrëri. Ramushi edhe më parë u ka thënë jeniçerëve të Erdoganit dhe të tjerëve se nuk i ka vëllezër ata që në Kosovë e sollën vehabizmin me ndihmen serbo-ruse dhe të do shteteve arabe që në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipëri ndërtojnë vetëm xhamia e në Serbi kanë investuar në ndërtimin e Beogradit nën ujë. Ky kurrë s’ka koketuar me jeniçerët vullnetarë shqiptarë për vota apo për ta rritur partinë!
Ndërsa, Albin Kurti është duke ia përgatitur fjalimin Visar Ymerit, në mungesë të vëllezërve sijamez nga shteti «Amë»!

Çka duhet të kuptojnë jeniçerët shqiptarë të Erdoganit dhe vetë vëllai i madh i tyre?

Jam i sigurtë që në ditët në vijim, do të mundohen të shkaktojnë ndonjë bela në Shqipëri, Kosovë apo në Maqedoni. Fati i shqiptarëve është Kosova e lirë, të cilën dihet kush e ka çliruar nga Serbia pas 2000 vjete robëri. Jeniçerët vullnetarë shqiptarë dhe vetë Erdogan duhet ta dinë se Kosovën e ka çliruar SHBA dhe BE dhe gjaku i shqiptarëve. Duhet ta dinë se Gjermania për herë të parë që nga LDB e ka angazhuar ushtrinë e vet në operacione luftarake, pikërisht në Kosovë. Një tentim destabilizimi i cilësdo pjesë nga trojet shqiptare, reagimi i shqiptarëve muslimanë, por që janë sëpari shqiptarë, do të jetë i fuqishëm. Kurrë nuk do të lejojnë që ndokush, kushdo qofshin ata, të organizojnë prerjen e kokave pjestarëve që janë të autorizuar të kujdesen për qetësinë e shqiptarëve në trojet e veta, sikur që bënë imamët e Erdoganit mbi urën e Bosforit. As SHBA e BE nuk kanë investuar miliona e miliona euro në Kosovë për t’i hapur rrugën ndonjë neo-perandorie osmane të projektuar me kutin e Erdoganit. Dhe, shqiptarët nuk kanë derdhur gjak për një okupim të ri ! Mbrojtja e vlerave që i kemi krijuar me mund, kësaj radhe, u takon shqiptarëve muslimanë, por që me shpirt ndihen se vëllezërnë e kanë nga gjaku e jo nga feja. Ky është virtyti më i shenjtë dhe detyra më patriotike në këtë kohë çmendurie fetare.

Sentenca e grusht shtetit të Erdoganit dhe Ilir Shaqiri

Dy gjeneralëve jeniçerë nga Kosova; njëri boshnjak që e sulmoi Erdoganin (gjeneral Adem Huduti) nga Reçica e Prizrenit dhe jeniçeri tjetër që e mbrojti Erdoganin (gjeneral Umit Dunda) me origjinë nga Prizreni do t’iu kushtojë një këngë Ilir Shaqiri !

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Mirësevejen jeniçer vullnera i Erdoganit!

  Të përgëzoj o Harith a Urith a qysh e pate ate emër të rrejshëm!

  Dikur, patëm ta në hall fuqishëm
  me komandantët e Rognerit
  tash po na turren tmerrshëm
  me shumë vullnet jeniçerët

  SK

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. Free thotë:

  Smerret vesh kush eshte jeniceri ne te vertet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
  • Sefedin Krasniqi thotë:

   Të gjithë ata që s’kanë bythë të shkruajnë me emër e mbiemer që ia ka lënë nana, por fshihen pas nofkave janë jeniçerë:
   SK

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 3. Harith Kekerri thotë:

  Ti more mbetje e nomeklatures se jugosllavise, flet me hamendesine. Je i vogel ti te flasesh per nje lider aq te madh. Sado te jete cmimi qe paguhesh ti per kete artikull, prap je nje grimce rere ne univers. Nuk ke fuqi kundershtuese per shkak te trillimeve qe shpik. Mos na bej tani elozhe kunder Erdoganit por meru me Car Llazarin. E dij qe disa sikur ti kane zgjedhur te bejne karriere duke share islamin dhe muslimanet. Por ajo kafshate qe fitoni duke neperkebur dinjitetin e tjereve do ju ngece ne fyt nje dite.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(6)
  • Sefedin Krasniqi thotë:

   Mirësevejen jeniçer vullnera i Erdoganit!

   Të përgëzoj o Harith a Urith a qysh e pate ate emër të rrejshëm!

   Dikur, patëm ta në hall fuqishëm
   me komandantët e Rognerit
   tash po na turren tmerrshëm
   me shumë vullnet jeniçerët!

   SK

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
   • Visari thotë:

    Edhe car Llazari (nji knez katundim po qe se vertete ka ekzistue), edhe sulltan Murati, arkeo=otoman, per dallim nga neootomanet e Erfdoganit, ne Kosove i kane lane eshtnat, bile ky i fundit plancit me gjithcka qe ka pase brenda. Ndoshta edhe per kete arsye ende Kosova po qelbet prfej tij.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...