Published On: 30 Maj, 2016

Jashtëtokësorët janë shumë afër

Astronomët kanë kaluar dekada duke kërkuar një jetë inteligjente jashtëtokësore. Tani, një ekspert sugjeron se gjetja e alienëve mund të mos jetë aq e vështirë siç mendohej.

Duke përdorur një koncept revolucionar të quajtur ‘Breakthrough Starshot’, i cili përdorë lazerë, shkencëtarët thonë se është e mundur që speciet tjera në univers të jenë duke e përdorur teknologjinë e njëjtë, kështu detektimi i tyre do të bëhej më i lehtë, transmeton Gazeta Express.

Më herët këtë vit, projekti radikal i quajtur ‘Breakthrough Starshot’ zbuloi planet për të dërguar pajisje me lazer në univers.

Sipas Philip Lubin, një profesor në Universitetin e Kalifornisë, i cili është i përfshirë në këtë projekt, pajisjet e tilla do t’u ndihmon njerëzve që të transmetojnë prezencën e tyre në univers tek civilizimet inteligjente, shpjegoi Universe Today.

Pajisjet e tilla me lazer do të përdoren për të zbuluar objekte afër Tokës. Dhe ky hulumtues thotë se speciet e tjera në univers mund të krijojnë sisteme të tilla me lazer, për të dërguar më pas sinjale në Tokë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...