Published On: 3 Tetor, 2016

Japonezi Yoshinori Ohsumi fiton çmimin Nobel të Mjekësisë

Çmimi Nobel i Mjekësisë iu dha sot japonezit, Yoshinori Ohsumi, për kërkimet e tij mbi autofagjinë (një proces që shkakton shkatërrimin e citoplazmës së qelizave), shumë të rëndësishme për rinovimin e qelizave dhe përgjigjen e trupit ndaj urisë dhe infeksioneve.

“Ndryshimet në gjene që vijnë nga autofagjia mund të shkaktojnë sëmundje të shumta sidomos të kancerit dhe sëmundjeve neurologjike”, thekson juria e Nobel-it, raporton Gazeta Blic.

 Nobeli nga sot ka hapur kështu siparin e Çmimeve të cilat në ditët në vijim do të ndahen edhe dy në fusha tjera shkencore, paqen, ekonominë dhe fare në fund letërsinë. /Gazeta Blic/
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...