Published On: 17 Tetor, 2016

JAM SHPIRTI ÇAM

Nga Agim Desku

Më beko o zot fjalën që më dhëmb
nxjerrma shpirtin nga sëcili shkëmb
ndihmo ti lidhim plagët me flamur betejash
kush ka lot e kush është burr.

Vaji i çamëve nuk ndalet kurrë..

Kurrë nuk e ndjeva shpirtin tim
të lirë si në vargun çam
me sëcilin ëngjëll ngrihem yjeve
në pafundësi.

verë dollie ngriti ,herë vargu bashkë me ty
lule dhe aromë kudo je gjithmonë
plagë e shpirtit tim ,veq unë ta them
Evropë mëkat ndarje,vrasjesh, e sharje.

Askund ska liri pa fjalën Çamëri
kot më dukesh si lule
kur nuk ke fytyrë njerëzie
ti Evropë rron si emër lirie.

Secili cep Shqipërie vet unë jam
të vetmin shpirt çam për ty e kam
ëngjëjt ma ruajnë yjeve në gjithësi
unë sdua të jem i lirë pa ty Çamëri.

Valët e detit për pak ngriten në gjithësi
ndalojnë fluturat në sëcilin gjeth trëndafili
aromë falin për këngët e çdo bilibili
vargun tim e shndërrojnë uratë për liri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...