Published On: 26 Maj, 2016

Jakup Krasniqi zbulon se dhuna politike, vrasjet, arrestimet dhe izolimet u urdhëruan nga Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli!

 

“Ju atëherë (gjatë luftës) e përdoret forcën për të përjashtuar një pjesë të madhe të kombit?!”

Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës më në fund ka vendosur të hap siparin e fshehtësive të urdhërdhënies dhe vendimmarrjes në Shtabin e Përgjithshëm të UÇK-së, përfshirë vendimet për vrasjet politike, pengimin e bashkimit të faktorit politik dhe atij ushtarak.
“Ju atëherë (gjatë luftës) e përdorët forcën për të përjashtuar një pjesë të madhe të kombit?!” , dëshmon Krasniqi për krimin e udhëhequr nga këto dy figura me prirje satrape.
Përveç tjerash urdhërat sipas Jakup Krasniqit përfshinin, linçimin e rugovistëve dhe pjesëtarëve të LDK-së.
Vargu i mëkateve i çiftit Thaçi-Veseli, nuk përmbyllet me vrasjet. “Ju i linçuat si LDK-istat dhe rugovistat… dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftës e dobësuat Kosovën, nuk e krijuat Qeverinë e Përbashkët të Kosovës edhe pse kishte vullnet ndërkombëtar për ta pranuar atë qeveri”, vazhdon dëshmia e ish anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm dhe historianit Krasniqi.
A ishin këta dy konstruktorët apo ideatorët e sulmeve dhe atentateve ndaj presidentit Ibrahim Rugova? Këtë dilemë e çon më tej Jakup Krasniqi, në analizën dhe reagimin e tij publikë të bërë dje. “Para, gjatë e disa vite pas Luftës Çlirimtare, Ju dy, Kadri Veseli e Hashim Thaçi keni qenë kundërshtarët më të mëdhenj të Rugovës, por çdo përpjekje për t’i zbutur raportet me Rugovën dhe LDK-në e keni quajtur tradhti”.
Po ashtu ai i bën përgjegjësitë kryesorë që krijuan ndasi e përçarje në luftë dhe pas saj, pasi sipas tij, Veseli e Thaçi, me asnjë kusht nuk lejuan bashkimin e krahëve ushtarak dhe politik, përkatësisht të institucioneve të Republikës së Kosovës
“Ju keni qenë penguesit kryesor që të arrihej çfarëdo marrëveshje në mes Ibrahim Rugovës, Qeverisë në egzil të Bukoshit në një anë dhe LPK-së e UÇK-së në anën tjetër”, thotë Krasniqi.
Ai i bën përgjegjës edhe për pasoja madhore që patën shqiptarët gjatë luftës, pasi Thaçi e Veseli penguan bashkimin e forcave përfshirë ato financiare. “Keni penguar përpjekjejet për t’i bashkuar shqiptarët në luftën çlirimtare, për t’i bashkuar mjetet financiare të Fondit të 3% me Fondin “Vendlindja Thërret”, vlerëson ai.
Po ashtu dy udhëheqësit e lartë të shtetit fajësohen se e kanë dobësuar në çdo pjesë të saj ushtrinë. A do të thotë kjo, se ata kanë urdhëruar edhe vrasjen e ushtarëve? “Ju keni dobësuar në çdo segment Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës dhe luftën e popullit shqiptar të Kosovës për liri”.
Ai i akuzon hapur se këta dy ishin përgjegjësit që krijuan pengesat kryesore ‘për mos bashkimin e popullit e të politikës në luftën çlirimtare ishit Ju dy’.
Tani nuk kemi as një dyshim, atë e paskeni bërë, për të ruajtur pushtetin tuaj mbi Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.
Krasniqi duke qenë një prej figurave kryesore të PDK-së, flet me bindje për vendimet kryesore që morën në parti, e të cilat quan sipas tij në dëmtimin e interesit shtetëror e kombëtar. “Interesi i kombit për bashkim ishte, para, gjatë e në vitet e para të pas luftës çlirimtare për të qenë bashkë, nderuar e respektuar njëri – tjetrin”.
Krasniqi, thotë se për të gjallë të Rugovës, as Thaçi e as Veseli kurrë se bën një përpjekje për bashkim.
Krasniqi, vlerëson se Hashim e Kadria e kanë për obligim që t’i kërkojnë falje shqiptarëve të Kosovës, çdo ushtari të UÇK-së, familjeve të Dëshmorëve e të martirëve dhe çdo njeriu që e akuzuat për LDK-izëm! t’i kërkojë falje çdo invalidi e veterani të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe shokëve që besuan në fjalët e tyre dhe më pas i diferencuan.
Pra, Jakup Krasniqi i bën fajtor nënkuptueshëm për vrasje, dhunë, shantazhe, luftë speciale ndaj shqiptarëve: “Ju atëherë (gjatë luftës) e përdoret forcën për të përjashtuar një pjesë të madhe të kombit?!”
Krasniqi ju koërkjon llogari edhe për dëmet që tani për tani po ia shkaktojnë shqiptarëve: “Çka ju shtynë sot t’i bëni dëme të mëdha sovranitetit të shtetit?” SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/xhavit-haliti-sipas-dokumenteve-gjermane-ishte-i-lidhur-me-udb-ne-dhe-kos-in-ne-kohen-e-millosheviqit-dokument-2/

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. Dardan Gashi thotë:

  Filloi fryma Jakupiane e nje analfabeti funkcional siq eshte ky debill empirik i guzhizmitegocentrik.

  Fryma Jakupiane i beri nalle stuhive te ndryshme te hajnizmit kleptomanijkist neper te cilin veproi ky ahmakoid. Hajajajajajajajajajahahahahaha.

  Qeniibiriqenit Jakupius Tutkunius Hajdukuiorum.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Adem thotë:

  Zotri Jakupi ishte anetare i Ldk-se besoi se per te gjithe Eliten e te vrarve ka pasur dijeni aq ma keq qe kan qene bashkpartiak i ka miratue vrasjet apo jo duhet ta thote njiherit le ta thote te gjithe ate qfar di, ay po flet diqka por po belbezon dhe nuk po e thote kjart gjithe ate qe ai di, prandaj i beje Thirrje Jakupit se guximin nuk i mungon thuje shul shqip te gjithen qe e di se do te mbetesh ne Histori per zbulimin e gjithe atyre vrasjeve dhe nerskamcav shtetrore e matriale qe i bene sejmenet e Hashimit Kombit Shqipetar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. Cfare patrioti ky ? Po te ishte patriot do te kishte folur me kohe. Ka qene nder te privilegjuarit e Thaqit, e u prishe me ate per interesa personale e valla hiq per vatan.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(4)
 4. Xhafer Leci thotë:

  Jakup Krasniqi, njeriu i duhur për zbulimin e sekreteve… Krasniqi, kohëve të fundit ka filluar ta luftoj krimin e organizuar, vrasjet e pafajshme politike…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(56) Nuk Pelqej(8)
  • Shaip Rudi thotë:

   Ky profesori jakup edin fort mir per te gjitha rastet qa ka ndodhe gjat luftes dhe pasluftes sepse gjith kohen ka qen bashk mehashimin edhe me kadrijen mir po per mos me hupen gjaku ite vrarve nga dora etyre ose urdhat etyre ke ta uprishen ne mes veti dhe tash ky far profesori mundohet qe ta pastroj feten porkot eki se pse bashke jeni kan

   Përgjigjiuni
   Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...