Published On: 7 Maj, 2016

Jakup Krasniqi: U sulmova edhe prej shërbimeve sekrete të UDB-së, LDK-së, PDK-së dhe VV’së

Në jetën time politike mbi dyzet vjeçare, i përjetova në forma të ndryshme sulmet e katër policive sekrete të nëntokës. E para ishte UDB-a serbo/jugosllave. Arsyeja e të parës ishte pse u anëtarësova në organizata të fshehta për të vazhduar e përhapur idenë e çlirimit e të bashkimit të shqiptarëve të Kosovës, Maqedonisë e të Malit të zi më Nënën Shqipëri. UDB-ashet na quajtën më epitete të ndryshme si: “nacionalistë, irredentistë, shovinistë, armiq të socializmit e vëllazërim – bashkimit e epitete të tjera. Për këto akuza, banditët jugosllav dhe bashkëpunëtoret e tyre shqiptarë me dënuan dy herë (siç dënuan edhe shumë shqiptarë të tjerë), herën e parë në gusht të vitit 1981  (14 vjet) dhe një vit më vonë  (1982),  ma shqiptuan dënimin prej 15 viteve, nga të cilat i mbajta mbi 10 vjet burg.

     Sulmin e dytë, e pata nga Shërbimi Sekret i LDK-së (i edukuar dhe i specializuar nga UDB-ja jugosllave). Po pse bëheshin këto akuza dhe kur filluan?

Vërtetë është vështirë të thuhet pse bëheshin këto akuza. Akuzat serbe bëheshin kundër lirisë e çlirimit tonë. Po pse bëheshin këto të UDB-ës së LDK-së? Këta me akuzonin pse kisha marrë guximin pa e pyetur sulltanin e LDK-së, që t’i merrnim në duar armët për çlirimin e Atdheut. Këta e mohonin prezencën time në Malet e Kosovës e më qitnin shpesh në Shqipëri ku” kisha marrë ndonjë thikë prapa shpine”. Shpesh me nxirrnin në Evropë në ketë e atë qytet, madje ma “shëtitnin nëpër Evropë me një Mercedes Benc të zi, djalin tim”, e që aso kohe ishte vetëm katër vjeçar. E lloj – lloj akuza të tilla që përhapte nëntoka e LDK-së. Ketë propagandë të ndytë nuk e pushuan as pas Luftës Çlirimtare, gjithnjë me qëllimin për të madhëruar e himnizuar politikën e nënshtrimit të kreut të LDK-së?! Dallimi në mes kësaj të dytës më atë  të paren ishte, se kjo nuk pati mundësi të me dërgonte në ndonjë burg. Por, gënjeshtrat e kësaj të fundit ishin më të paskrupullta sesa ato të UDB-ës?!

Sulmin e tretë, më të sofistikuar dhe banal e mora nga Shërbimi Sekret i PDK-së, kuptohet i intensifikuar pas largimit tim nga kjo parti edhe pse ai kishte filluar edhe para “aferës Pronto”, por që u intensifikuar pas kësaj duke i shfrytëzuar mediat, portalet dhe rrjetet e ndryshme sociale. Dirigjimi i kësaj fushate të egër vinte nga kreu i saj, Thaçi. Ky sulm me lloj-lloj gënjeshtrash, sharjesh e denigrimesh përveç rrjeteve sociale e portaleve të ndryshme, vazhdonte edhe gojë më gojë, kudo ku arrinte, nuk kurseheshin as njerëzit e afertë të cilët josheshin më oferta të ndryshme financiare e të punësimit, krejt kjo bëhej që të me lenin “si peshkun në zall” dhe deri diku ia arritën qëllimit, por jo aq sa deshën. Për të me mundur, në Drenicë e në fshatin tim derdhen para të shumta, mashtruan me vende të shumta pune e gënjeshtra të tjera, për të thënë: “Ja ketë (Jakupin) nuk e mbështesin as në fshatin e tij”. Ndonëse angazhimi im politik ishte bërë për komb e atdhe e jo për ndonjë fshat a komunë të veçantë! Ana më negative e kësaj fushate ishin: sharjet e fyerjet më primitive të mundshme, gjë që nuk i kisha dëgjuar as nga dy UDB-të e para. Përgatitjet e tyre ishin më të avancuara sesa ato të Serbisë e të LDK-së, të avancuara për ligësi, shpifje e sharje. Diçka nga ato e dinë edhe opinioni publik. Dhe këto i bënin kundër meje, ani pse isha themeluesi dhe organizatori kryesor i PDK-së?! Dhe ata i mbanin familjet e tyre, po nga ajo PDK që kisha investuar shumë.

Tani, në radhë është sulmi i katërt i një lufte tjetër speciale. Ai sulm po vjen nga individë të VV-së, sidomos pas ikjes nga NISMA të Xhevat Bislimit (i cili u ushqye për dy vjet nga Nisma e punoj kundër saj pa pushuar), i cili duhet të jetë i koordinuar nga “specialci” i këtyre gjerave të liga, Dardan Mulliqi i VV-së dhe kisha dëshiruar që gjithçka të mbetej brenda këtij numri. Kulmi i luftës së këtyre të fundit që është intensifikuar, pas një takimi të rastësishëm që patëm në një koktej të organizuar nga Zyra e BE-së në Hotelin Sviss Diamand, me Hashim Thaçin i cili erdhi në tryezën tonë, natyrisht i pa ftuar. Këta e shfrytëzuan ketë takim për të më linçuar, sikur unë të isha kthyer në gjirin e Thaçit e të PDK-së? Po të doja, do të kthehesha pa i marrë leje askujt! Jam i bindur se këta njerëz -hijena, janë shumë herë me të gatshëm të hynë në gjirin e PDK-së që ka degraduar gjithçka në jetën tonë politike e institucionale! Këta njerëz të sëmur pas pushteti, nuk i pengon takimi im më Thaçin ashtu si u bë dinakërisht, por i pengon këmbëngulësia e autoriteti im i ndërtuar kujdesshëm për më shumë se 40 vjet për të qenë në shërbim të kombit e të atdheut. Por, edhe për faktin se po donë të shiten si opozitarët e vetëm në Kosovë. Nëse kështu na qenka opozita, me gënjeshtra e mashtrime, vaj halli për Kosovën kush paska mbetur opozitar?!

Ne e kishim një luftë çlirimtare, por ku ishin këta trimosh kur luftohej për jetë a vdekje në qytetet e fshatrat, në fushat e malet e Kosovës? Atëherë ata e kishin moshën më të përshtatshme sesa unë për të luftuar! Ku e kishin futur kokën atëherë këta hardhuca të pa gjak?  Në zallin e cilit det e kishin futur kokën? Pse nuk ua mësynë çetave të lirisë e të bashkimit kombëtar atëherë kur ishte koha për luftë? Apo donë të na thonë se me ata fillon e mbaron historia e shqiptarëve? Këtyre tipave psikopat, nuk ju duhen aleatë që dinë të mendojnë me kokë të vet, por njerëz që i pranojnë urdhrat e tyre verbërisht, si kuadrot e “reja” të zhveshura nga çdo dinjitet e integritet. Ata gënjeshtarë, shpifës ordiner, po menduakan se unë duhet që t’ju marrë leje se më ke do rri e do të bisedoj?! Këta njerëz, që pa asnjë fije pushteti sillen në ketë mënyrë, si do të silleshin duke qenë në pushtet?! Kjo propagandë e tyre, pas një takimi të rastësishëm, është propagandë e tipit gebellsian! Një propagandë e tillë, e njerëzve të pa pushtet, duhet të jetë e frikshme për çdo njeri normal! Si do të silleshin po të kishin pushtet?!

Unë, nuk kam frikë nga cerberët e tillë, se me diçka të tillë nuk është hera e parë  që përballem, për ketë farë të keqe jam më se imun. Por kjo logjikë e të vepruarit nuk duhet të gjejë në mesin tonë as kohë e as hapësirë veprimi. Njerëzimi dhe ne shqiptarët, ketë politikë  e kemi kaluar para dekadash, prandaj ketë frymë “shpëtimtare” duhet mbyllur në kafaz?! Nga kjo frymë banditësh, kombit dhe atdheut nuk mund t’i vije asnjë e më asnjë e mirë, veç riciklimit të fatkeqësive?! Ky popull nuk ka nevojë për fatkeqësi të reja e as për “çlirimtarë“ të rinj e psikopatë!

Unë ndjehem mirë që kontribuova në PDK-në. Nuk  kontribuova që Thaçi të sillej si monark. E kundërshtova dhe për atë, si mora leje askujt! As Dardanit e Xhevatit e sojit të tyre! Thaçi, vendit e popullit i krijoj shumë vështirësi e probleme, por asnjëherë me miratimin tim. Natyrisht, që nuk ndjehem aspak mirë që gati u gabova për t’u bërë bashkë me ata që nuk njohin asnjë vlerë kombëtare të krijuar nder shekuj e vite, veç demagogjisë nacionaliste të tyre. Ata nuk kanë e as njohin asnjë mirëkuptim a kulturë njerëzore. Jam më se i lumtur që mësimi i parë i marrë në PDK, nuk me lejoj ta bëja të dytin, se nuk do të kisha kohë që ta korrigjoja.

E shfrytëzoj ketë rast që t’ua tërheq vërejtjen njerëzve të mirë, vajzave e djemve të rinj, të mashtruar nga propaganda gebellsiane e këtyre tipave, të distancohen e largohen nga njerëzit e tillë të cilët gënjeshtrën e denigrimin e njerëzve dhe të bashkëpunëtorëve e bashkëluftëtarëve e kanë “parim”! Këta njerëz, janë si hajni që të “hynë në shtëpi e të bëjnë vishkull”! Kujdes nga ta!!! VV-ja duhet t’i tregoj opinionit a i mbështet këta njerëz që pikëpamjet e tyre i përhapin përmes portalit “bashkimi kombëtar” apo është metodë e tyre e punës?! “Bashkim i fortë kombëtar” apo jo?!

Sinqerisht ndjehem shumë i lehtësuar pse u lirova nga kjo farë e keqe!

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Diana Rexhepi thotë:

  “Në jetën time politike mbi dyzet vjeçare, i përjetova në forma të ndryshme sulmet e katër policive sekrete të nëntokës. E para ishte UDB-a serbo/jugosllave. Arsyeja e të parës ishte pse u anëtarësova në organizata të fshehta për të vazhduar e përhapur idenë e çlirimit e të bashkimit të shqiptarëve të Kosovës, Maqedonisë e të Malit të zi më Nënën Shqipëri”

  Zotri Jakup Krasniqi. Po thuni ketu qe jeni antarsu ne organizata te mshafta per te ehapur vazhduar idene e clirimit e te bashkimit te shqiptareve te Kosoves, Maqedonise e Malit te Zi me nenen Shqiperi. A po e degjoni vehten cka keni thane ketu: Ide per bashkim. Msheft. Domethane, msheft edhe prej Shqiperise qe doni me u bashku me ate shtet qe e quajtet “none”. Zotri Jakupi, a jeni ne ore te poezise, apo keni mendu qe luhet loje virtuale? Ideja e partise tuaj te mshefte, me se shumti i ka konvenuar Serbise gjegjesisht Jugosllavise. Me mujt edhe keshtu edhe ashtu te e suspendon autonomine Kosoves, dhe te e ben Srbi te Madhe ne kuriz te Kroacise, Bosnjes, Malit te Zi, dhe Maqedonise. Ju dhe ajo organizata e juaj e mshefte i duhej, i konvenoj Sebise,te e tregon me gisht qe qe keta po dojne me rrexu Jugosllavine. E planet e tyre per Sebi te Madhe jane shume me te vjetra se organizata e juaj e msheft per bashkim. Me ate organizate te mshefte ju i keni be deme Shqiperise, ne ate kohe. Sepse propaganda jugosllave e tergonte me gisht kah Shqiperia. Mos me kalxoni qe ju keni qene te lidhur me dikend nga Shqiperia, mosni ato pralla. Ata, Shqiperia, dhe Shqiptaret e Shqiperise kan pas hallet e veta, e jo me u mare me andrra te nje organizate te mshefte qe i perngjante romanit per femij “Družba Pere Kvržice”. E tash, Ju personalisht zotri Krasniqi, apo dikush nga ajo organizata e mshefte e juaj jeni bere tersisht kontraproduktiv dhe e keni cenu qeshtjen e kosoves, dhe Luftes ne Ksove, kur jeni be zedhenes i UCK-se, dhe me keso deklarata amatore keni shku ne opinion, ne kohe me te keqe. Ne ne redaksi te HRT shume here jemi njers kur Ju dilshit ne opinion me keso deklarata, thuaj se ishit faktor kyq botror qe mund te bente cka te donte. Deklarata te Juaja, zoteri Krasniqi, kane bere deme te madh imazhit te UCK-se, qe na jemi mundu ne HRT te i tregojme botes qe UCK ishte nje ushtri relevante, e perpiket ne qellime dhe e afte te e mbron Kosoven nga sulmet luftarake te ushtrise dhe paramilitareve serb. E Ju, i veshur ne uniforme te UCK-se dilshit para kamerave thuajse po gjirohet ndonje film gjysemartistik dhe gjysemhumoristik, me deklarata te Juaja qe do te fshihen kufij ne mes Kosoves dhe Shqiperise, ne mes Kosoves dje Maqedonise, dhe ne mes Kosoves dhe Malit te Zi. Sa dem keni bere imaxhit te Kosoves dhe UCK-se, me keto deklarata totalisht amotore te Juaja, eshte pare edhe me vone. Mos te kish qene Nato ne shume obora te shtepive shqiptare ne Kosove as pula nuk kishin mbet gjalle. Dua te Ju tregoj nje send. Ne fillim, kur dulem ne HRT, dhe pas aktit te kryer ne Minhen ne dhjetor te vitit 1997., mua me eshte afruar vendi i zadhensit te UCK-se. E refuzova me fjale qe shume me shume, dhe me shume se me shume mundem me bo si gazetare per Kosove, permes HRT dhe qendrave distribuse televizive te botes. Ju kan zgjedh Juve. Kush Ju ka emru, u tregu amator sikurse edhe Ju, me falni per kete, se me keqardhje jam tu fol keto fjale. Me vone, pas do deklaratave tuaja tejet te demshme dhe kontraproduktive, disa nga shoket nga UCK u fjalosen me mu duke me akuzu pse kam refuzu vendin e zedhensit te UCK-se. Aty u pa qe mbrenda UCK-se nuk kishte koncenzus dhe nje vije komanduese, sepse nuk kishin pas nevoje mu me me akuzu po me ju shkarku nga ai vend dhe me emru dikend tjeter. Nuk dua te hyj ne prononcime tjera te juaja ne kete tekst sepse nuk me takon. Por du te te ju them qe ne ate organizate te msheft te juaj dikush eshte dasht te dij, te ju mesoi qe Politika eshte shkathesia e se mundshmes, e jo poezi lirike, sidomos jo para kamerave, ne kohe kyqe, gati apokaliptike per Kosoven, ku nje gabim i vogel kushtonte me jete te njerezve, civilve. Ju thash edhe njehere qe ne redaksi te HRT shume here jemi ners, ekipi i redaktorve, dhe une si gazetare dhe perkthyse e deklaratave te Juaja pompoze. Ne fund me shume keqardhje per Juve po e shkruj ketu komentin e nje gazetarit kroat, analitikut politik, ne dite kur eshte vra Ministri i mbrojtjes Ahmet Krasniqi, citoj ” Ubijen je pogrešni Krasniqi” (Eshte vrare Krasniqi i gabuar).

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
  • Sinan Kastrati thotë:

   E ndershmja Diane, Sefen e kam mik te vjeter por ti po me befason me shkrimet tus, te fundit. Ka ndodh nje permbytje apo metamorfoze. Mbreme isha mysafire te nje miku im, shqipt. nga Shkupi. Ai te njihte, si femi dhe kur ke qene e re. Edhe ai u habit per te mire.
   Ju pershendes nga Malmö-ja!
   Sinan Kastrati, Suedi
   sinan.kastrati@hotmail.com

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Sefedin Krasniqi thotë:

  Me t’ardh gjynah prej ketij njeriu sa në gazep paska qenë!!! O Zot sa mirë qe paska shpetuar i gjallë edhe pse shume pupla duhet t’i kete humbur në gjithë keto “beteja”. Veç bre Kupo edhe ti shume “strateg” i luftes ke qene. Më kujtohet kur më 13 qershor 1998 dole haptas si zedhenes i UCk-se. Here thoje qe je ne Negrovc, here Likovc, here Sankovc … Kerkund s’te zinte vend…!

  SK

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...