Published On: 20 Shtator, 2016

Jakup Kastrati: Ky është ai që na ka rreh derisa na ka shku gjaku b…, “Gjarpëri”- Hashim Thaçi – (Dokumente)


  • A kishte luftë çlirimtare në rrethin e Llapushës? (7)
  • sinan kastrati

Shkruan: Sinan Kastrati


Burgu i Sadllarit   

Në Burgun e Sadllarit na kanë mbajtur, prej 30 tetorit deri më 27 nëntor 1998. Ambulancën e fshatit e kishin kthye në “burg”. Aty na kanë mbyllur, në ambulanten e fshatit, në ordinancën e mjekut që e kishin kthyer në burg. Ordinanca e mjekut derën e kishte në oborr dhe bënte shume ftoftë natën sa që edhe uji ngrihej e nuk mund të flinim nga të ftohtit që bënte.

Natën në mes 26 dhe 27 nëntorit, na kanë çu më herët prej gjumit dhe me ni traktor na kanë afrua deri në Divlakë. Rrugës, na i kanë vnu  përsëri maskat në kokë që të mos e shihnim “ushtrinë”, “rojet ushtarake” dhe “dephanet”.

Se si kanë qenë kushtet në burg dhe se si janë sjell “përgjegjësit” e burgut me Jakupin? -Barbarisht!

Ceni nuk ka dashur të flas. Më tha se krejt i ke në gazeta dhe mi dha disa sish.

me vokerin

Duhet shtuar edhe kjo: gjatë kohës sa ishim në burg nuk na kanë lejua që të kemi e as ujë të pastër. Ujë të mjaftueshëm nuk kemi pas as me pi e as me u pastrua. Më 24 nëntor, tinëzisht i kemi larë këmbët. Edhe kur kishim nevojë, nuk na lenin me dalur pa maska e pa ”roje”. Nuk jemi pastruar e as rruar deri më 27 nëntor, kur ”lirohemi”. Ditën e lirimit na kanë DORËZUA në Dragobil, tash me kerr, te Shefi i OSB-së Ambasadori Uilliam Uoker. Në pritje përveç përfaqësuesit më të lartë të OSBE-së Uoker-it, merrnin pjesë edhe disa “komandantë”, Sokol Bashota e ushtarë të rreshtuar me uniformë e rroba të reja, si në paradat ushtarake para “Kremlinit”,  kamerave, gazetarëve të huaj dhe një grupi të vogël të dragobilasve. Nuk kanë munguar as fjalimet e “komandantëve” për “zemërgjerësi” e “transparencë”, “shtet” të lirë e demokratik me “burgje”, “polici ushtarake” e gjepura të ngjashme.

  • UkeImeri
  • Ukë Imeri, babai i autorit të shkrimit

 

Jakup Kastrati, Cen Desku dhe Shën Berns me kerr të blinduar Amerikanë kanë shkuar në Turjakë. Shën Berns, përfaqësues i OSBE-së për atë rajon ka ndejtë disa orë në odën e Rrahmanit, nipit të Shaban Seferit. Aty, ai ka bisedua me Ukë Imerin, babën e autorit të këtyre rreshtave.

 

Ky është ai që na ka rreh, “gjarpëri”!

Ky është ai që na ka rreh, (ky është “Sabit Geci”, “Ibrahim Gashi” i njohur si ) “gjarpëri”-Hashim Thaçi

Në lajmet qendrore të RTSH-së, RTP-ja, paterica e lpk-istëve, spikerica e Kosovës, “Besa” fliste për nder të 28 Nëntorit, kur dual një “syret” i “ushtarakut” të lartë- “gjarprit”, dhe storie të tjera të “burrështetasve” si hashimat me Jakup Krasniqa … Kur e kam parë “syretin” e “ushtarakut”, i kam thënë Cenit:

-Cen, ky është ai që na ka rreh! Ceni thotë:

-Jo, mua nuk më ka rreh!

-Cen ky na ka rreh dhe na ka shkua gjaku deri në B… !

Kush ishte shoku “Mustafë”, si “ushtarak” që erdhi bashkë me Gani Krasniqin dhe çka biseduam?

Kësaj “pune” të keqe e këtij pështjellimi të madh i kanë pri shumë njerëz që e quanin veten kapedan e kapadai. Ata nuk i njihnin institucionet e Kosovës, Ibrahim Rugovën, Ministrinë e Luftës dhe Kolonel Ahmet Krasniqin dhe LDK-në përgjithësisht dhe ata lokalë veçanërisht në zonat e “çliruara”, siç ishte Malisheva.. Ata kishin një urrejtje të paparë ndaj këtyre institucioneve dhe ndaj këtyre njerëzve udhëheqës të LDK-së.

Në t`pamen e Dan Hamidit, më 15 tetor 1998, kishte ardhur edhe Fatmir Lima me pa. Në odë përveç pleqve ishin edhe Jakup Kastrati e Cen Desku të cilët folnin për Institucionet e Kosovës, Presidentin Rugova dhe Ministrinë e luftës dhe Kolonel Ahmet Krasniqin. Atëherë flet Fatmiri: “Ne nuk i njohim këto institucione: Ne do ti krijojmë institucionet tona”. Ky ishte një shkas pse Jakupi e Ceni u arrestuan dhe u burgosën.

kerkesaperkthim

Në një bisedë tjetër që kishim pasur me Gani Krasniqin, thotë Jakup Kastrati kur populli i Kosovës dhe i anës së Malishevës shpërngulej dhe shumë fshatra me popullsi shqiptare kishin mbetur të shkreta ose kishin mbeturvetëm ndonjë plak që s`kishte dashur ta le shpinë vetë.  I pengonte LDK-ja. Përfaqësuesit e fshatit Kijevë, Smajl Gashi dhe Mustafë Mehmet Gashi kanë ardhur dhe më kanë pyetur mua, si kryetar i LDK-së për Komunën e Malishevës se çka të bëjnë sepse Gani Krasniqi e Isni Kila po na thonë “Kthehuni në shtëpitë tuaja, në fshatin Kijevë!” Kështu më thanë përfaqësuesit e fshatit Kijevë, thotë Jakup Kastrati. Unë e kisha të vështirë me iu thënë atyre, përfaqësuesve të fshatit: kthehuni në shtëpitë tuaja pasi që nuk kisha kurrfarë force që ti mbroja por as nuk iu kisha thënë ti lënë shtëpitë e tyre e as fshatin (Kijevë) e të shpërngulen, të ikin nga fshati. Kjo nuk varej nga unë e as nga Ganiu e Isniu por ata bëni si donin, pa pyetur për pasojat. Vendimin për me e l`shu fshatin e kishin marrë vetë ata, banorët shqiptarë kijevas duke parë rrezikun nga serbët, bashkëfshatarët e tyre, vazhdonte të më tregonte Jakupi. Fshati Kijevë kishte mbetur me popullatë të pastër serbe (e ndonjë magjup) pasi që i kishin lënë shtëpitë shqiptarët e kishin ikur me nga një boshqe me tesha në shpinë e me fëmijë për dore e në krah. Ky fshat tash vetëm me serbë, kishte edhe kishën ortodokse serbe, stacionin policor serb dhe ishte në rrugën kryesore, magjistralen Prishtinë-Pejë. Kisha ortodokse rekrutonte paramilitarë serbë nga Kroacia, Bosnja, kurse stacioni policor i mbronte vetëm serbët dhe i armatoste ata. Në Kijevë ishte grumbullua një arsenal i madh me armatim. Atë armatim e kishin popullata serbe e Kijevës, policia dhe rezervistët e tjerë. Thuaja çdo shtëpi serbe  kishte nga një rezervist të veshur si polic ose ushtar rezervist bashkë me paramilitarë të ardhur nga rrethet e tjera të ish Jugosllavisë. Pra s`kishte kurrfarë sigurie e as garancie nga askush . “Udhëheqja” tradhtare e grupeve dhe formacioneve rivale brenda UÇK-së bënte presion që popullata të mos shpërngulet me të vetmin qëllim (shën. I aut) që ata të mbrohen, të mbijetojnë e të pshtillen në mes të popullsisë civile e të pambrojtur ndërsa ata me nga një kallashnikov ose pushkë tjetër të tregonin egërsinë ndaj tyre. Unë prandaj iu thash përfaqësuesve të fshatit Kijevë. kështu:

“Thuani Ganiut dhe Isniut: -Ejani ju e na prini, ne vijmë pas juve në fshat!” Pas kësaj, Gani Krasniqi më thirri me biseduar. Ne Bisedë ka marr pjesë edhe një ”ushtarak” i cili mu prezantua si shoku “Mustafa”. Më vonë e kuptova se ai ka qenë Sokol Bashota. Ganiu më pyeti:

-A ju ke thënë popullatës së Kijevës që të mos kthehen në shtëpitë e tyre?

-Pse iu ke thënë kështu tha ”ushtaraku”? vazhdonte Gani Krasniqi akuzat ndaj meje.

-Po a pak masakra janë bërë-a?, ishte përgjigja e ime … E njoftova ”ushtarakun” se Ganiu ka dhënë urdhër me i mbyll të gjitha zyrat e LDK-së në Komunën e Malishevës. Në zyrë, iu thash unë kemi shumë materiale, dokumente, dosjet e partisë e të tjera.

 “Ushtaraku” foli: 

“-Ka qenë mirë me i mbyll zyrat (e LDK-së) se është “luftë”! Kështu foli “shoku Mustafë” në cilësinë e “ushtarakut”

vendimindjldk

 Ganiut dhe “ushtarakut” iu propozova që të bëjmë një TRUPË të përbashkët Civilo-Ushtarake por Ganiu nuk pranoi dhe kërkoj me këmbëngulje që ti liroj Zyrat e LDK-së që ti bëjnë “meremet” sa më shpejt ndërsa çelësat të ia dorëzojnë atij në “Drejtori”.

Un kërkova që Ganiu ti paguaj rrogat 16 muajve të afro 70 punëtorëve, mësuesve të shkollës së Lubizhdës, Turjakës e të Damanekut sepse Ganiu ishte edhe Kryetar i Këshillit për Financim i Komunës së Malishevës ndërsa ato ishin PARET e punëtorëve të arsimit, rrogave që nuk i kishin marr disa muaj e me ato rroga i mbanin familjet. Ato ishin paratë e mësuesve që kishin punua në kushte shumë të vështira.

-Jo, tha Ganiu, paret nuk iu jap sepse i kemi harxhua për ”nevojat” e UÇK-së (nuk dihet se cilës UÇK)! VIJON/ SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ketu-kemi-me-iu-pushkatua-juve-dhe-krejt-ravinat-kemi-me-i-mbush-me-ldk-ne/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...