Published On: 15 Gusht, 2016

Jakup, a je edhe ti milionerë?

”Udhëheqësit” e Kosovës nuk kanë as dy gisht ftyrë!

 

Sinan Kastrati

Shkruan: Sinan Kastrati

Në kohën kur janë shtuar zërat kundër qeverisë “Mustafa” dhe institucioneve tjera të Kosovës e pas protestave të shumta, të njëpasnjëshme dhe nga më të ndryshmet, si kundër ish-Rektorit të UP-së, Zejnullahut; “veteranëve”, që fëmijët e tyre të hyjnë pa provime pranuese në fakultete, dmth. ta kryejnë Universitetin … mandej pakënaqësitë dhe protestat e “opozitës” ”kundër” … asociacionit të komunave serbe e tash së fundit edhe atë të demarkacionit, kundër përgjimeve “Pronto”, sikur po i harrojmë që edhe ata që deri dje ishin në vendet më udhëheqëse e më vendimmarrëse e hangrën “gjellë” me një qanak me Hashimin, Kadri Veselin … e Xhavit Halitin e i bënë të gjitha të zezat pa asnjë të bardhë Kosovës, tash janë më të zhurmshmit kundër tyre, “pyka e rreh pykën”!
E këta janë Jakupi e Fatmiri po edhe Ramushi e Albini.
Po unë do të flas vetëm për njërin nga ata që ishte në disa parti para e pas “luftës”, që nga komunisti enverist e ai lpk-ist, pastaj ldk-ist, “ldk-isht i reformuar” me qosin e qelin (e Strofcit) e Hydën, pdk-ist (prap bashkë me Hydën) e tash i asaj të “Nismës”, veç sa ia kanë “nis” me Limën e nuk dihet ku do të përfundoj para “pensionimit”.
Ky është “doktori i historisë” me njohuri “të përgjithshme” nga historia, letërsia e kultura shqiptare, Jakup Krasniqi të cilit (sikur Doktor Adhamudhi, për “famë”), iu “premtua” nga ndërkombëtarët posti i kryeministrit, në “qeverinë e përkohshme” më 1999 në Rambuje, por Hashimi “nuk e la”, ia muar me “hile” pastaj lakmoi karrigen e kryetarit të “shtetit” në vend të Pacollit, edhe ky shok shkolle, gjenerate e klase i Jakupit, pas “dorëheqjes” së Sejdiut.

Këtë shkrim e kisha bërë gati më herët, por ngjarjet e shumta e të shpeshta që ndodhin vetëm në Kosovë më “vonuan” edhe mua dhe unë nuk munda ta botoj në “kohë”. Pra, ky shkrim “flet” për njërin nga “njerëzit” më të përfolur, më të diskutueshëm, më të “fuqishëm” e më të pavendosur në Kosovë, njërin nga ish të burgosurit politik me kohëzgjatje disa vjeçare, ish zëdhënësin e UÇK-së, demagogun Jakup Krasniqin, i cili është shumë aktiv me shkrime publicistike, me “analiza” …e “këshilla” por kur e dëgjova Adem Grabovcin në bisedat me Hashimin, në përgjimet terlefonike se si e quajnë ish ”shokin” e partisë ”sheqerash”, ndjeva ”dhimbje” dhe më erdhi ”keq” për te.
E kujtova Jakupin e kohës së ”luftës” me rrobat e uçk-së që i rrinin sikur kulet grave , shallvaret burrave (të Rahavecite) e shala e atit (kalit) magarit dhe përsëri ndjeva ”keqardhje”.
Jakupi, alamet burri kur dilte para kamerave më 1989, 1999 i rrethuar nga një grup hajnash të veshur me rroba ”ushtarake” e me armatim ”më modern” të ”fatosave” të “nanës” Shqipëri dhe fliste me ”gjuhën ushtarake”, i shtinte ”tmerin” Sebisë, sikur të ishte ish zëdhënësi i NATOS-s (Jamie Shea), ama ”fjala nuk i kishte karar” e nuk i zinte vend e ”sakica nuk i prente me një vend”: se si e ka ”ushtrine” më të fortë në Ballkan dhe do ti ”çliroj” të gjitha trojet shqiptare në Maqedoni, Mal të Zi, Serbi e në Greqi ndërsa tash derdh lot krokodili për 8.000 mijë hektarë që po ia falin Malit të Zi, Hashimi me Isën e Kadri Veselin kur vetë ai ishte në vendet më të larta ”udhëheqesë” në Kosovë në të gjitha periudhat pas ”çlirimit” aty ku merreshin vendimet, në ”kuvend”.
-Jakup, ti nuk ke të drejt as me e qel gojën.
-Ti flet ”mirë” e punon keq!
-Ti nuk i ke as dy gisht ftyrë!
Besoj se e din, Jakup ku janë ata ”dy gisht” të ftyrës tënde?
Me siguri se e din se je edhe ”njohës” i mirë i “pleqnisë” e ”urtësisë popullore”.

Aferat s`kanë të ndalur në Kosovë por ti Jakup asgjë të mirë s`ke bërë përveq që e ke damtua të ardhmen e Kosovës duke dezinformua për “luftën” e betejat e humbura e ke kthye në fitore të rreme e ke sakatos bugjetin e Kosovës duke i dhënë vetit privilegje, para e poste politike që ishe në burg,për asgjë ose më mirë me thënë për ideologjoigji enveriste-staliniste, që ishe ”luftar” dhe ¨që u bëre ”kryetar kuvendi” po nga ata hajna e vrasës që sot ti po i shan, hashimat.
Blejte edhe shtëpi pas lufte (shtëpinë e Hamzë Morinës, një tjetë ”luftëtar” i radhëve tua dhe ”krah i that” i Azem Sylës dhe Xhavit Halitit) nga një tjetër ish i ”burgosur” politik, me profesion sikur ti, mësues fshati në një katund të rrethit të Malishevës.
Jakup, edhe Fadil Hoxha ishte komunist dhe kishte poste shumë më të larta se sa ti në piramidën e hierarkisë shtetërore e partiake jugosllave. Mori detyrën edhe të kryetarit të kryesisë së RSFJ-së, pas vdekjës së J. B. Titos, më 1980 por kishte vetëm një banesë në Prishtinë, banesë me qera ndërsa ju e nuk kishte as automobil e ”çlirimtarë”, ju cubat e malit që ishit meshef në kaquba kur Serbia bënte krime mbi popullsinë e pambrojtur, ju vritshit shqiptarë (Kolonelin Ahmet Krasniqin, ushtarakun më të njohur e më të mirë e vratë ju) erdhët në sheher me opinga ne sheher e brenda natës u bëtë milionerë.
-Jakup, a mos po të shtoj diqka?
-Jo Jakup, unë nuk jam si ti manafik e as nuk kam pasuri të dyshimt si ti e as nuk kam ”shkollë” sa ti e nuk kam qenë telall e as bedel i askujt dhe asnjëherë! Unë nuk rrej si ti!
Vajza jote vozit e shetit me kerre të shtrenjta ndërsa ti e ”dorëzon” postin e deputetit, sot kur pjesa më e madhe e rinisë janë të papunë ndërsa ata që punojnë marrin rroga nga 200 euro aq sa ti e kishe një mëditje kur i ”drejtoje” vetëm një seancë të kuvendit, që mos i thashin kuvend ndërsa rrogën tënde, hy, hy, hy e kisha disa qindra e mijëra euro.
-A s´është kështu Jakup?
More para për kohën sa ndejte në burg për çdo ditë e për ditë, më shumë se sa një argat që punon gjithe ditën punë të rënda sot në Kosovë. More dhe po merr me djetëra mijëra euro, para si veteran i ”uçk¨se, (i cilës uç,k-ë : Asaj të Hashimit, të Ibrahim Kelmendit apo të kujt?); More dhe po merr pare si kryetar kuvendi, cilit kuvend ? I atij me vota të vjedhura?
Kështu vetë ke thënë: ”Ky kuvend nuk ka legjitimitet sepse është me vota të vjedhura”!
Sepse ke pare mjaft e ”kosi të ka dal mbi përshesh”!
Jakup, ti je një nga bandat e ish pdk-së, siq do të thoshte Arben Idrizi, citoj:
”PDK-në dhe AAK-në (pra, në përgjithësi krahun politik të luftës) si një bandë mafioze, gangsterë rrugësh. Ndërsa LDK-në (me demek krahun paqësor) si një bandë mashtruesish perfidë, gjoja të ngritur, tinëzarësh dhe hipokritësh, një lloj pedofilësh.
Krejt në anën tjetër është Vetëvendosje, banda ideologjike, dmth tepër më e rrezikshme dhe monstruoze. Po aq sa ekstremizmi islamik në tentim të ngritjes dhe fitimit të terrenit dhe fashizmi serb në kërkim të ruajtjes së fuqisë së vet në vend.
Prandaj, kur i dëgjoj përgjimet që po bëhen publike, me kryepersonazh Adem Grabovcin, nuk gjej asgjë më shumë se një gangster rrugësh të rëndomtë…”
A kemi institucione të mirëfillta apo banda mafiozësh në organet tona, në partitë tona politike …. ?

Askush në ”institucionet shtetërore” nuk jep dorëheqje edhe pse emrat e tyre përmenden në afera korruptive, në vrasje, vjedhje, skandale seksuale duke ”luajnë koqe me amerikanët”, me ndërkombëtarët e duke e stërngarrkuar administratën shtetërore me militantë analfabetë të pdk-së.
Thuhet se Hashimi i ka të punësuar në administratën e Kosovës afër 12.000 analfabetë me diploma fakulteti.

Dje në Suedi e paraqiti dorëheqjen ministrja e më e re e qeverisë, Aida Hadzialic (S) për shkak se kishte pirë dy birra dhe gjatë kontrollës policore u konstatusa se ajo kishte 0,2 promile alkool në gjak.
Kryeministri Stefan Löfven (S) mendon se ajo ka bërë mirë që e ka paraqit dorëheqjen.

Raste të ngjashme të dorëheqjeve kemi pasur edhe më parë, si në Japoni, Gjermani, Qeki etj kur ministrat japin dortëheqje: psh: :pse nuk e ka deklarua orën e dorës në admistratën tatimore, në ministrinë e financave: pse ka marr një shishe raki ”bakshish” nga një i ”afërm”; pse ka fol me gruan për mësheftësitë ushtarke (gjermane): pse ka kopjua, ka vjedh mendimet e të tjerëve (plagiaturë) …. ndërsa ministrat tanë, deputetë kryetarë të shtetit akuzohen drejtëpërdrejt për vjedhje e vrasje e atyre as vërr veshi s`ju bën.
Jakup, a i ke dijtur keto që ti kujtova?
Nëse po, pse së pakut nuk dhe ti dorëheqje?
-Po Jakup, ti, të gjitha i ke dit! Ti i ke përkrah vrasësit në bandat e organizatës të quajtur ”uçk”, pjellë e njerëzve të shitur kundër interesa të shqiptarëve dhe shqiptarizmës. Ti Jakup ke vjedhur mundin dhe punën e tjetëkujt, gjatë “luftës”, ate të FARK-ut që atherë e sot i ke pas halë në sy: Ibrahim Rugovën; Kol. Ahmet Krasniqin e Tahir Zemajn.

Jakup, sot lexova, në shqip në ”Radi Evropa e Lirë” një shkrim me titull : “Milionerët e Kosovës së varfër” (http://ëëë.evropaelire.org/a/27834193.html)
Jakup, a je edhe ti milionerë?

Sinan Kastrati, Suedi

Malmö, 14 gusht 2016

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. O Sinan, sa bukur ia paske thure aktakuzen Kupes. Krejt jketa jane çeta Pronto e maskarenjëve.
  Ia paske numru si me parabelum!

  Qofshë i nderuar për jetë e mot !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal uka thotë:

  I nderuar Fery( Une po te quaj Feri se pse ne kenget tona permendet
  Jakup feri ) I dhe ato mendime tuaja dhe i artikulon mire noshta
  si biseda te qarrshise ! Por nje e vertete e dhimshme dhe aq e
  pa meshirshme eshte se ne rrugetimin tone njerzit me horizont te
  dijes te kufizuar jan angazhue e zhyte jo veq proceset po ardhmerine
  Valle nje mesues Jakup , nje mesues Azem te behen Sadriazem ne shtabin e Ponlanve te UCK -es Ku gjeten force e guxim ? Ku e b ere ate shkolle politike e u paisen me strategji qe doli ma shume se
  shemti Si nuk pate turp Azem tranan Daja i dreqnive ta quaj vehten
  komandant Dhe per ironi ta niglizhoj e luftoj me te gjitha mjetet
  Strategun e Luftes Kolonel Ahmet Krasniqin , Tahir Zemajn e njerzit
  e artit te luftes qe ishin radhite Mas ajkes kombetare Me Ibrahimin
  e madh e plejaden e tij plot strategji ! Pra kerta gjenerall gjygyma
  Qe i sherbyen me fanatizem e primitivizem shkatrrimit kombetar
  Duke bere unaza e krushqi me francuz e dilingji, Shik e kikirik
  si dreqnit ne qarranik ! Emnat e tyre duhet te trajtohen si emna
  te njerzve te terbuar e te buem me bymbash serbo ruso qergash
  Qe te zezat u pjellin e nuk kan mbarim ! Ani nje adalet i prontos
  Thot : kam trashigue pasuri nga prinderit Po ,po Prinderit e tij
  kurr nuk kan pase rryp ti lidjin pantollat ckanel pos me sigjim
  e far fie te konopit te dhise qe kulloste ne livadh!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Po, po z. Jakup Krasniqi duhej te ishte Kryeminister ne Qeverine e Perkohshne te Kosoves , Nexhat Daci kryparlamentar dhe Ibrahim Rugova , Kryetar i shtetit te Kosoves.Kete lajm Jakit ia kishte kumtuar z.Rugova z. Krasniqit por, si duket, ky nuk kishte patur kacik me e barte mbi supe kete pergjegjesi te madhe sepse, sipas disa theshethenemeve te asaje kohe, ne ate legjislaciob, duhej edhe te votohej nji Rezolute e Kuvendit te Kosoves per bashkimin me Shqiperine.Ky lajm si duket e kishte trembur z. Krasnuqi andaj, pase konsultimeve te shumta , bien dakord qe kete detyre te ia le z.Thaci por, per z.Thaci kryeminister nuke kishte ra dakord z.Rugova dhe kompromisi u gjete qe z.Bajram Rexhepi te emrohej kryeminister qe edhe u ralizua mirpo , votimi i Rezolutes se bashkimit te Kosoves me Shqiperise nuk u realizua..!
  Sa jane te verteta keto thashethenme te qarshise ne ate kohe qe perfliteshin kolluareve nuke eshte shume e sigurte por , si duket kishte dominuar ideja , qe ma mire eshte njiher, nga fukaraj te skajshem qe ishin , te behen miljonera e pastaj mund ti vije radha edhe Rezolutes se Bashkimit te Kosoves me Shqiperine ose edhe, cka po na duhet kjo Rezollute, e kishin perfunduar kete muhabet, z. Kastrati apo , ju e dini me mire sepse , sa me kujtohet , ju dicka te ngjajshme kishit shkruar atebote…?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
  • fery thotë:

   Gjenerata ime dhe gjenerarat para times , qe nga rilindasit shqiptar z.Mal Uka , me shume sakrifica e vuajtje, e prodhuan kete rezulltat- Kosova shtet sovran dhe i pavarur. Keta, qe sot e trashiguan , kishin krye shkoklla neper shtepi private ose e kishin lene shkollimin ne gjysem ,.per ta kryer dukur me vone , ne nji kohe me te ” pershtatshme “.Dhe , si duket kjo kohe e pershtatshme u erdhi ne castin e duhur , kure e morren ne duar Kosoven aty ku e kishte lene gjenerata ime.Dallimi ne kalitje me dije dhe njohuri mbi shtetin mes gjeneratates sime dhe gjeneratave qe,, para lufte , kishin krye shkolla ne shtepi private ishte i pakrahasueshem, ishte i madh, i nderuar Mal Uka,morali mbi shtetformimun ponjashtu ishte i nji niveli tjeter dhe jo ai qe gjenerata ime ishte angazhuar dhe kushte sakrifikuar.Per dije dhe kalitur me dije, as mose te flasim ( mjafton ta degjosh fjalorin primitiv te pergjimeve dhe theksin e te shprehurit te gjuhes shqipe dhe do te kuptosh edhe nivelin e dijes se tyre ).E kisha degjuar nji barcolete per nji funkcionar te larte te Kosoves kure ” kishte diplomuar ” ne fakulltet , ishte shprehe se: …me e pase dijte se kaqe i lehte qenka fakullteti , e kisha krye edhe shkollen e mesme….!! Taragjikomike apo jo.?
   Edhe pshtyma e oxhakut, edhe diamanti kane 100 % perberje te struktures se karbonit ( C ) .Dallimi eshte se diamanti i ka atomet e regulluara dhe te lidhura sipas nji lidhjeje saktesisht te percaktuar kurse , peshtyma e oxhakut , atomet i ka te shkaperderdhura.Dija eshte kusht kryesor per menagjimin e shtetit
   Herdo-kurdo z.Mal Uka , ne do te ecim perpara por , vetem me dije dhe kurresesi ndryshe, sigurishte duke e respektuar reptesisht institucionin e konkurences.Pyetja eshte se kure shqiptaret do ta kuptojme kete sepse, nuke eshte njisoj sikur ta kuptojme sot ,sikur ta kishim kuptuar para 10-15 vitesh sepse , koha qe po na e vjedhin keta zullumqar e batakqij eshte shume e qmuar dhe ajo denon kurse , faturen e paguan populli.Kohen , nese dine ta cfrytzosh , mund ta keshe mikeshe dhe aleate shume te besueshme z.Mal dhe ajo te shperblen dhe , e kunderta , nese e keqeperdor kohen , ajo te behet armik nr.1 dhe , pastaj thone se filanin , ose nji popull e kishte shkele koha…kure dikush behet sebep te ta vjedhe ose humbe kohen eshte denim me i madhe se cdo denim tjeter , denim mbi denime z. Mal Uka dhe kjo i prek te gjithe andaj , dhe kjo nuke duhet lejuar dhe me cdo mjet duhet kundershtuar kete dukuri te keqe.Amerikanet, gjermanet, anglezet e japonetet shkuan perpara pikrisht se dijten te manipulojne mire me kohen i nderuar Mal Uka dhe koha pastaj ketyre popujve u solli perfitime dhe mireqenje

   Përgjigjiuni
   Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. Mal uka thotë:

  I nershmi Sinan Kastrati ,Ne bagazhin e e tij te njohurive te
  shumta Te kohes se deshires per ma mire, I kohes se kerkesave
  legjitime per avancim te kosoves !I Vuejtun e i prekun ne palce nga
  ndrydhesit e fjales se lire Qe Sinaninit ma pare do ia nalnin frymen
  se fjalen e gathshme qe e mbane ne fytin e shkurt qe nuk duron!
  Edhe ne ket shkrim Sinani me syrin e kameres vehtanake qe e mbane
  ne balle E regjistrimin e mememorjes qe nuk i huqe as nje imtesi
  Flet per potrogjelin ,,Miftarin” e katunit te vehtequejtur Shtabi
  i ponlanave UCK! Mesuesi qfedredhane krejt ne dy delj Nga marksisti
  leninist Enverist e pak ma i pist U ba doktorr qafetarshe bashke
  me hardhuc e gjarpi Te republikes me pasosha te malisheves ne guzice!
  Maten e me kutin e interesit te pervehtesimit Me ndihmen e Regjep
  Mejadan Magupve Fatosave te kllozetit greko-serbo gullash!Qe beren luftenmishmash ! Per ti mbrri majat qafquranat me kulegrash e grada
  panlanash ia msyen Rambujes per te tregue se jan potrogjel telall e livadh te shtabit te shtrigave qe hane shqipetar!Edheisa i qelavet
  me ponlanat rreth tij I fale malit te zi koder e shpat te kosoves
  permi qe te sakatohet tapija me strategji e Gjyshit , e gjakut te
  derdhur dhe varret e njoma na i ngerzzhate qe tmos kemi rahati
  Pra ne fund Kosova duhet shlirue prejQlirimtarve te uqkurave
  Prej hajnave e bandave te hajnise Per ti bere karrshillak serbise
  Pershendetje per Sinan Kastratin!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...