Published On: 24 Prill, 2017

Jahjaga: Ushtria nuk bëhet pa Amerikën

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë në një intervistë për Gazetën Insajderi se ushtria e Kosovës është nisur të bëhet me partnerët strategjikë, siç është ShBA-ja dhe NATO, dhe ashtu duhet të ndodh.

Ajo ka thënë se e ardhmja e FSK-së është brilante, e cila do të jetë e barabartë me forcat tjera Euro-atlantike të NATO-s.

“FSK-ja ka një të ardhme jashtëzakonisht brilante, do ta ketë një të ardhme shumë brilante, sepse bazat në të cilat është vendosur së bashku dhe me një partneritet të plotë duke filluar me partnerët tanë strategjikë, pastaj edhe me aleatët tjerë të Kosovës, të qytetarëve të Kosovës, duke filluar nga qelizat apo celulat e para të vendosjes së strukturave të kësaj force është përgatitur në atë drejtim që FSK-ja në të ardhmen Forca e Armatosur e Kosovës, ushtria e Kosovës, të jetë e pjesë e barabartë e Forcës Atlantike të NATO-s”, ka thënë ish-presidentja Jahjaga për Insajderin.

E pyetur se pse nuk janë iniciuar hapat e transformimit të FSK-së në kohën sa ajo ka qenë presidente, Jahjaga nuk ka dashur të japë detaje për hir, siç ka thënë ajo, të sekretit institucional.

“Këta hapa edhe përfaqësuesit që janë përbrenda FSK-së, zyrtarët edhe përfaqësuesit e institucioneve, e dinë më së miri se çfarë diskutime kanë qenë, çfarë plane kanë qenë për të ardhmen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, që unë për hir të respektit të kushtetutës, por edhe respektit të një far lloj sekreti institucional, unë nuk ia lejoj vetës që disa gjëra të brendshme të i qes në sipërfaqe”, ka shtuar më tej ajo.

Ish-presidentja Jahjaga ka thënë se ‘jemi ende goxha hapa larg, pikë së pari ndaj partneritetit për paqe dhe pastaj proceseve të tjera’.

I gjithë ky proces, sipas saj, duhet të shkojë pikë së pari në favor të FSK-së, pastaj të vetë të ardhmes së shtetit të Kosovës, dhe pastaj Kosova të jetë kontribuuese ndaj sigurisë globale.

A 5
Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Mbylle ate goje te fliqte bre Ti Lope e Zotit ti pikesepari nuke dine me perdore Armen e 5 Vjet reshte kurgjo te mire si prune Kosoves Zonja Presidente e Gjave te Pyllit-ty te kisha Punesuare si Pastruese e Burgjeve te Kosoves se tjeter Pozicion nuke meriton me ate shkolle te Lopve qe e ke-Amerika ka ardhe ne Kosove prej frike nga Shqipetaret qe kane pase me marre krejt Ballkanin nen Kontrolle nese ju pelqen Amerika shkoni bre atje e Jetoni qka Mute po rini ne Kosove ore Presidenta Tradhetar si ti si Hashimi si Behgjeti si Fatmiri – une ju kisha ber nje Propozim te gjithve atyre qe punojne per Interesat e vete Kriminele te e Vetevrajne veten ne gjitha Nivelet Politike !!!!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...