Published On: 17 Maj, 2016

Jahjaga ngushëllon familjen e gruas së vetme që dëshmoi për dhunimin e grave

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vizituar sot në Viti familjen e Marte Tunaj, e cila është gruja e vetme e cila ka dëshmuar për dhunimin e grave kosovare gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Jahjaga ka ngushëlluar familjen e Tunajt, duke e vlerësuar vendosmërinë që kishte Marte për të denoncuar kriminelët që dhunuan gratë gjatë luftës.

Me zemër të rënduar ngushëllova familjen e zonjës Marte Tunaj sot në Viti për humbjen e nënës dhe motrës. Ndarja e saj nga jeta, që e kishte kaluar me shumë dhembje e vuajtje, është humbje për të gjithë ne që gjetëm frymëzim në guximin dhe vendosmërinë e zonjës Marte për t’i denoncuar kriminelët që përdorën dhunimin si armë gjatë luftës në Kosovë”, shkruan Jahjaga në Facebook.

Marte Tunaj u nda nga jeta këtë fundjavë, por pas vetës la një dëshmi rrëqethëse e trishtuese për luftën e fundit në Kosovë.

Ishte gruaja e parë në Kosovë që dëshmoi hapur për dhunimin dhe mori guxim, e kurajo dhe i përkrahi edhe femrat tjera, dhe ndoshta është më meritorja që shteti i Kosovës i hapi sytë për tu marrë dhe trajtuar seriozisht këtë kategori.

Shkrimi i plotë i Atifete Jahjagës: 

Me zemër të rënduar ngushëllova familjen e zonjës Marte Tunaj sot në Viti për humbjen e nënës dhe motrës. Ndarja e saj nga jeta, që e kishte kaluar me shumë dhembje e vuajtje, është humbje për të gjithë ne që gjetëm frymëzim në guximin dhe vendosmërinë e zonjës Marte për t’i denoncuar kriminelët që përdorën dhunimin si armë gjatë luftës në Kosovë.Ajo u bë zë i fuqishëm i një pjese të shoqërisë që ka përjetuar vuajtje të paimagjinueshme, por që ka gjetur forcën t’i ndajë ato përjetime, në heshtje apo publikisht për të kërkuar drejtësi, për të na edukuar, për të na përkujtuar çmimin e lirisë.

I falënderova tre fëmijët e saj që e kanë përkrahur dhe i kanë qëndruar nënës së tyre pranë duke e ndihmuar atë ta vendosë drejtësinë në vend për të, për ne.

Martja u prehtë në paqe!

13260259_1016260601796416_5953354466319673493_n

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...