Published On: 30 Janar, 2016

Ja si u zhvillua beteja e Haradinajve me Musajt, tragjedi e pafund! (Video)

 

Nga ky konflikt i dy familjeve nga Dukagjini mbetën të vrarë dhe të plagosur shumë anëtarë të familjes Musaj.

Por si filloj problemi?

Menjëherë pas lufte Ushtarët e UÇK-së që udhëhiqeshin nga Ramush Haradinaj i arrestuan 5 ushtarë të UÇK-së tjerë që ishin më FARK-un Rexhë Osaj, Bashkim Balajt, Sinan Musaj Idriz Peja dhe Vesel Muriqi, kishte arritur të arratisej, derisa ishin ndalë në rrugë, për shkak të defektit që ishte paraqitur në njërën prej veturave që po bartnin viktimat. Sipas vendimit gjyqësor, Veseli kishte ikur nga vendi i ngjarjes duke kapërcyer telat e një gardhi dhe me sukses i kishte shpëtuar gjuajtjeve me armë në drejtim të tij
Disa ditë më vonë Sadik Musaj kishte shkuar në Gllogjan në familjen Haradinaj për të kërkuar vëllaun e tij (Sinanin), i cili deri në atë kohë ishte i zhdukur dhe i vetmi informacion që kishte Familja Musaj ishte se ata u more në Pejë për të dhenë deklaratë tek Komandanti i Zonës së Dukagjinit Ramush Haradinaj, Sadiku aty takoj Hilmi Haradinaj dhe ai i kishte thënë se fëmijët nuk janë këtu (Ramushi, Enveri dhe Dauti) unë nuk di gjë për atë rast dhe kur të kthehen në shtëpi do të ju tregoj dhe ata do të vinë të ti dhe të tregojnë çka dinë për rastin e vëllaut tuaj.

Pas dy ditëve Ramushi me një ushtri të tërë ja kishte mësyer Familjes Musaj nga Strellci duke i sulmuar nga katër anët, por Sadiku kishte arritur t’ia merrte një granat dore Idriz Balaj (togerit) dhe i kishte sulmuar me të, ku kishin mbetur të plagosur disa nder të edhe Ramush Haradinaj, dhe ata duke ikur i kishte ren një dokument në oborr të Musajve Ramush Haradinaj i cili u bë edhe prove materiale nga Policia e UNMIK-ut në gjyqin e Grupit të Dukagjinit të cilët për vrasjen e 4 ushtarëve të UÇK-ës u dënuan me 4 vite burg, ndër të dënuarit ishte edhe Daut Haradinaj tash Deputet i Parlamentit të Kosovës.
Në vitin 2005 në një rrugë të Pejës në një atentat të organizuar mirë ku të shtëna kishte nga të dy anët e rrugës mbet i vrarë Sadik Musaj.

Disa muaj më vonë së bashku më nipin e tij në Raushiq të Pejës u vra edhe Xheladin Musaj

Familja Musaj ishte përkrahëse e Presidentit Dr.Ibrahim Rugova.

(Marrë nga Rugovistat)

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...