Published On: 19 Tetor, 2016

Ja si u krijua Prekazi në Drenicë

 • Në Prekaz të Epërm varri mbi treqindvjeçar i Prekë Kuçit
 • Gjurmëve të identitetit tonë të lashtë kombëtar.
 • Bedri Tahiri

Me 15 Tetor 2016, me djalin e axhës, Nasufin, ia mësymë Prekazit të Epërm. Dhe, para xhamisë, objekti i se cilës deri më 1938 kishte qenë selia e Komunës së Prekazit, na priste kushëriri ynë, profesori i filozofisë dhe shkencave politike në Universitetin e Prishtinës, Blerim Latifi. Kohë më parë kishim lënë  një takim të tillë pune gjurmimi e hulumtimi. Kaherë e kam thënë dhe e kam vërtetuar së, i pari ynë, pra i fisit Kuç të Drenicës, ka qenë Prekë Kuçi, nga i cili mori emrin Prekazi. Ai, diku kah fundi i shekullit 17 apo fillimi i shekullit 18, e themeloi këtë vendbanim. Emri Prekaz u krijua nga format thirrore të emrit Prekë: “I Prekajve”, “Prekaj”, “Prekas”, “Prekuç”, “Prekaz”.

Aty ishin paqësuar këtu e më shumë se tre shekuj më parë, dy shpirtrat e të parëve të fisit Kuç të Drenicës, Preka e Lica. Ja edhe gurët e zverdhur nga myshqet e të mbuluar nga bari…

Vendvarrimi i Prekës dhe Licës.

Dikur moti, këtu erdhi e u ngulit Preka me një nipi të vetin, me Kolën, djalin e Bibës, i cili kishte ngelur në betejën e Kuçit në Mal të Zi.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Enveri thotë:

  PO mendoj,qe Preka gjate luftes kundra turqeve ka marr epitetin Preka i zi,sikurse kane qene shume luftetar qe kane pasur kete epitet,i zi.Per fisin Kuç ne Prekaz deshmon edhe pleqnari nga drenica gjate jetes se tij Xhemajl Abria

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Enveri thotë:

  A ndoshta emri Prekazit u formua nga Preka-i-zi,Prekaizi=Prekazi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...