Published On: 25 Shtator, 2016

Ja si u bënë përgatitjet për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit

 

 

 

Çka i shkroi Ahmet Krasniqi Bujar Bukoshit dhe si Xhafer Jashari e sabotoi armatosjen e njësive të UÇK-së të Ministrisë së Mbrojtjes (9)

 

Shkruan: Shefqet Jashari – Strofci

 

Kreu ushtarak serb i dinin shumë mirë aftësitë ushtarake të Ahmet Krasniqit dhe të ushtarakëve tjerë shqiptarë që i kishin kryer akademitë ushtarake në Jugosllavi. Ata e dinin se po të lejohej të vepronte edhe më tutje Ahmet Krasniqi në forcimin e FARK-ut, dhe dërgimin e formacioneve ushtarake nga Shqipëria në Kosovë do t’ua dëmtonte rëndë interesat e tyre ushtarake-strategjike në Ballkan, dhe do t’ua bënte të parealizueshme skenarët dhe planet që i kishin përgatitur kundër popullit tonë. Edhe forcat kundërinstitucionale në krye me Xh. Halitin& I. Kelmendin dhe R.Qosjen & kompani, kur u bindën se nuk do të kenë sukses për ta bërë për veti Ahmet Krasniqin, për t’i luftuar subjektetshtetrore të Republikës së Kosovës, dhe se veprimtaria e tij po i dëmtonte interesat e tyre grupore dhe karrieriste, u pajtuan me përfaqësuesit e agjenturave serbo-sllavo-greke, që kishin zënë pozita udhëheqëse në LPK-në dhe LBDK-në, dhe në udhëheqjen e SHP të UÇK-së, ta largojnë Ahmet Krasniqin nga skena politike dhe ushtarake e Kosovës. Këto forca pastaj nuk e patën vështirë ta fusin në këto komplote Klosin dhe SHIK-un për t’iu ndihmuar në organizimin e atentatit kundër Ahmet Krasniqit, kuptohet  me një pagesë të majshme nga fondet që janë mbledhur nga qytetarët e Kosovës për ta ndihmuat luftën çlirimtare të Kosovës. Siq dihet, kriminelët i bënë parapërgatitjet, u caktua koha e ekzekutimit dhe u caktua vendi i pushkatimit. Dhe nuk është rastësi që u zgjodh vendi në afërsi të “Shtëpisë së Partisë”, aty ku më 1941 ishte formuar “Partia Komuniste Shqiptare” nga M. Popoviqi, D. Mugosha dhe E. Hoxha. Pra donin ta bënin pushkatimin e Ahmet Krasniqit në afërsi të shtëpisë ku ishte lidhur aleanca në mes çetnikëve serbosllavë me yllin komunist në ballë, dhe hiçkërkërkushëve- mendjeshkurtëve të Shqipërisë, për t’u treguar nacionalistëve shqiptarë kudo që janë në botë se fara ruse i ka të thella rrënjët në tokat shqiptare, dhe se popoviqët dhe mugoshët kanë ndërtuar çerdhe të shumta nëpër Shqipëri dhe në trojet tjera shqiptare dhe se nuk është punë aq e lehtë, siç mendojnë shumë “veprimtarë”, se me propagandë dhe retorikë do të zhbihet nga trojet shqiptare fara ruse dhe do të shkatërrohen çerdhet e agjenturave serbo-sllavo-greke.

            Por para se t’i ndriçojmë përgatitjet për vrasjen e Ahmet Krasniqit duhet të japim përgjigje në këto pyetje:

Pse armiqtë tanë dhe vasalët e tyre të Tiranës zyrtare, së bashku me forcat kundërinstitucionale të Kosovës zgjodhën vrasjen si mjet për largimin e Ahmet Krasniqit nga skena ushtarake dhe politike e Kosovës, kur kanë mundur thjesht ta largojnë duke e pranuar kërkesën e tij për dorëheqje nga pozitat udhëheqëse që i mbante. (Ahmet Krasniqi pati paraqitur dorëheqje nga funksionet që i mbante njëherë në qershor dhe herën tjetër në gusht të vitit 1998, por stafi udhëheqës i Ministrisë dhe B. Bukoshi nuk e patën miratuar dorëheqjen e tij).

 

Cilat kanë qenë arsyet kryesore për vrasjen e Ahmet Krasniqit?

 

Për forcat kundërshqiptare ishin shumë faktorë që ndikuan në marrjen e vendimit për vrasjen e Ahmet Krasniqit, por ndër kryesorët ishin :

 1.Vendosmëria e Ahmet Krasniqit për jetësimin e Marrëveshjes së Osllos; puna e tij këmbëngulëse për shpartallimin e pengesave që i vinin nga të gjitha anët, fatkeqësisht edhe nga nuk i kishte pritur; hartimi i planit për futjen e njësive operative të UÇK-së, Brigadën “Skënderbeu”, Brigadën 141, 142, 132 dhe Bataljanin Diverzanto-Vëzhgues në frontin e luftës në Kosovë gjatë muajve shtator-tetor 1998. Me Brigadën “Skënderbeu” pati vendosur të futej edhe vetë në Kosovë. Planet dhe përgatitjet e Ahmet Krasniqit u kishin rënë në vesh argatëve të Xh. Halitit dhe të I. Kelmendit. Vetëkuptohet që edhe agjenturat serbo-sllavo-greke dinin për përgatitjet që i bënte Ahmet Krasniqi për të hyrë në Kosovë. Prandaj dorëheqja e Ahmet Krasniqit nga kreu i subjektit ushtarak të Republikës së Kosovës nuk do t’i bënte të parealizueshme planet e tij. Të parealizueshme do t’i bënte planet e tij për futjen e brigadave operative të UÇK-së në Kosovë vetëm vrasja e tij.

 1. Mundësia për përvetësimin (vjedhjen) e mjeteve financiare, që ishin paraparë për blerjen e armatimit dhe materialit ushtarak nga Qeveria e Bukoshit për njësitë operative të UÇK-së. Po qe se merret në shqyrtim marrëveshja që është lidhur në mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe tre tregtarëve me nënshtetësi turke, për blerjen e armatimit për njësitë operative të UÇK-së me një vlerë prej 49 milion DM, dhe i analizojmë detajet se kush e organizoi, kush e ndërmjetësoi dhe e përgatiti takimin në mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe tregtarëve turq (në rangun e dytë të personave që ua përgatitën kurthën Ministrisë së Mbrojtjes ishin Gani Syla dhe Shaip Bilalli); pse të hollat në një shumë prej 8 milionë e 700 mijë DM, në emër të paradhënies  u janë dhënë tregtarëve turq pa dijen e Ahmet Krasniqit; kush vendosi në emër të Ministrisë së Mbrojtjes dhe kush ua ka dhën të hollat tregtarëve turq; dhe së fundi si ka përfunduar ajo marrëveshje dhe pse u caktua nga Bukoshi të merret me atë marrëveshje njeriu më i besueshëm i tij Kadri Balaj, të jep të kuptosh se marrëveshja për armatim nuk ishte asgjë tjetër por vetëm një kurth i përgatitur nga kreu i forcave kundërinstitucionale, (menjëherë pas arritjes së Marrëveshjes së Osllos), me të cilën donin t’i arrinin dy qëllime : a). Ta pengonin armatosjen e njësive operative të UÇK-së që përgatiteshin në qendrat e stërvitjes që ishin krijuar nga SHP i FARK-ut në afërsi të kufirit Shqipëri-Kosovë, dhe b) Përvetësimin (vjedhjen) e një shume disa milionëshe të mjeteve financiare të Ministrisë së Mbrojtjes për xhepat e disa krerëve të forcave kundërinstitucionale të Kosovës.
 2. Ta mohonin Marrëveshjen e Osllos. Forcat kundërinstitucionale të Republikës së Kosovës ishin të vetëdijshme se me ndriçimin (zbardhjen) e Marrëveshjes së Osllos nga Ahmet Krasniqi, opinioni ynë do t’i konsiderojë fajtorë krerët e LPK-së dhe të LBD-së, për shkeljen e  Marrëveshjes së Osllos, dhe më nuk do të pinë ujë shpifjet e tyre se Rugova dhe LDK-ja janë fajtorë për mosbashkimin e faktorit ushtarak të Republikës së Kosovës. Se është kështu dëshmon fakti se edhe pse Xh. Haliti dhe argatët e tij e mohojnë ekzistimin e kësaj marrëveshjeje, ende nuk u ndriçua ajo nga përgjegjësit e ish-Qeverisë së Bukoshit dhe as nga përgjegjësit e ish- Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës./ VIJON/SHQIPTARI.EU

 

LEXO edhe:

Çka i shkroi Ahmet Krasniqi Bujar Bukoshit dhe si Xhafer Jashari e sabotoi armatosjen e njësive të UÇK-së të Ministrisë së Mbrojtjes

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. met thotë:

  qiqimi i kti rasti dote shkaktonte nji ndryshim te madh ne kosov se as albin kurti nuk dote mundte mi tollovit kosoven sepse albin kurti i ben tollovit vetem shkaku i ktyre rasteve edhe ai esht emisari i derguem special qe mos te mekembet kosova ai kinse synon bashkimin me shqiprin dhe edin mir qe nuk esht e mundur plus qe kosova te humb edhe kit pavarsi te varfer qe e ka

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(3)
 2. 007 thotë:

  Të gjithe rusofilet serbofilet NE Tiran prishtin apo Kudo qofshin ata duhen ndeshkuar me plumbin ballit per tradhtite qe I kan bere shqiptareve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(1)
 3. Basri thotë:

  Ndriqimi i këtij rasti do të ndihmoi shumë ngjarje të kësaj periudhe.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(18) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...