Published On: 4 Tetor, 2016

Ja si u arrestua vrasësi i rrezikshëm i masakrës në Dajç (FOTO)

Në një super-aksion që angazhoi të gjitha shërbimet e policisë së Shkodrës, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe RENEA-n, u bë i mundur arrestimi i autorit të një ngjarje të rëndë që tronditi mbrëmjen e së hënës fshatin e Dajçit.

Pas 14 orëve në terren në kërkim të autorit i cili rezulton të jetë person me çrregullime personaliteti, përdorues i lëndës narkotike dhe i alkoolizuar, policia mundi të vë në pranga Miklovan Parubin. 33-vjeçari në orën 22:40 të së hënës kreu një masakër në lokalin e ndodhur në kryqëzimin e fshatit, duke lënë dy të vdekur dhe katër të plagosur nga breshëria e kallashnikovit.

Për 14 orë rresht, efektivët, të cilët u angazhuan në aksion pas vlerësimit që drejtuesit e policisë së Shkodrës i bënë menjëherë situatës, ishin në gatishmëri për të mundësuar kapjen e autorit. Një terren i vështirë, ku Parubi ishte i favorizuar edhe nga errësira. Rreziku për tu kthyer në një tjetër tragjedi ishte i madh, pasi autori i kishte deklaruar bashkëpunëtorit të tij, të vënë më herët në pranga, se “do të qëllonte edhe ndaj policisë” nëse do të ndiqej. Por fatmirësisht pas një pune të pandërprerë, u mundësua kapja e tij pa persona të tjerë të lënduar.

Burime zyrtare nga policia thanë për Express se Miklovan Parubi, përgjatë gjithë natës është fshehur duke lëvizur nëpër arat e fshatit, dhe vetëm në të zbardhur, ai ka tentuar të afrohet drejt banesës së tij. Ai u lokalizua nga shërbimet në terren të Policisë së Shkodrës, në një ndërtesë kasolle, pranë banesës dhe lokalit që autori ka në fshatin Dajç. Efektivët kanë ndërhyrë duke e arrestuar 33-vjeçarin, ku bashkë me të sekuestruan edhe armën automatike me të cilën Miklovan Parubi qëlloi me breshëri ndaj 6 personave, dy prej të cilëve Ajet Saiti 42 vjeç dhe Gecalin Kopshti 30 vjeç – fatkeqësisht gjetën vdekjen.

Autori e ka pasur të vështirë të “strehohet” në fshat, pasi tashmë ai ka hyrë në gjak me familjet e personave që vrau dhe plagosi. Blutë e Shkodrës po ruajnë të afërmit e autorit të krimit pas frikës se ngjarja e së hënës mund të pasohet nga një hakmarrje të familjeve të viktimave.

Gjithçka nisi pas një konflikti banal në lokalin e ndodhur në kryqëzimin e fshatit, ku Parubi luante poker me 4 persona të tjerë, të cilët i la të plagosur. Ajet Saiti, pronari i lokalit, erdhi të ndërhynte sapo dëgjoi të shtënat, por u bë viktimë e 33-vjeçarit i cili e qëlloi për vdekje në hyrje të lokalit. Ndërkohë, 30-vjeçari po vinte në lokal pasi kishte peshkuar, për të takuar vëllain e tij, Vinçensin 22 vjeç, i cili mbeti i plagosur nga Parubi. Bashkë me të, të plagosur jashtë rrezikut për jetën janë edhe Ndok Marku 25 vjeç me të cilin dyshohet se autori ishte zënë gjatë lojës, Aleks Prendi 42 vjeç dhe kamarieri Kital Molla.

Më herët, policia vuri në pranga bashkëpunëtorin e Parubit, i cili dyshohet se e ka larguar me makinë pas krimit.  Tashmë të dy autorët do të përballen me drejtësinë për vrasje në bashkëpunim në rrethana cilësuese ndaj më shumë se dy ose tre personave./Gazeta Express/

FOTO – Autori i arrestuar, arma e sekuestruar dhe momente nga aksioni i Policise se Shkodres

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...