Published On: 4 Prill, 2016

Ja si të fshehësh miliarda dollarë në vetëm 5 hapa!


Me shpërthimin e skandalit më të madh financiar “Panama Papers”, ku disa prej njerëzve më të pasur dhe më të fuqishëm të botës, pastronin paratë në Panama nëpërmjet 214 mijë kompanive offshore, ‘The Guardian’ shpjegon mënyrën se si mund të fshehësh miliarda dollarë në kompanitë jashtë vendit, të cilat ndihmojnë t’i shmangesh taksave dhe kostove të tjera në vendin tënd.

Me anë të një video ‘The Guardian’ tregon se si mund të fshehësh miliarda dollarë në vetëm 5 hapa.

1. Gjej dikë të cilit mund t’i besosh

2. Të ndihmon nëse ke një bankë që e drejton një shoku yt.

3. Të duhet gjithashtu një firmë ligjore që është e specializuar në kompanitë offshore (offshore do të thotë zhvendosja e (një biznes apo departamenti) në një vend të huaj për të përfituar nga kostot më të ulëta).

4. Bankat të ndihmojnë të krijosh kompani në emrin e shokut tënd të ngushtë.

5. Firmat ligjore nënshkruajnë kredi për kompanitë offshore.

Skandali “Panama Papers” përfshin 11.5 milionë dokumente që datojnë nga viti 1977 deri në vitin 2015.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...