Published On: 11 Shtator, 2016

Ja si reagoi për herë të parë Xhorxh W. Bush kur mësoi për sulmet e 11 shtatorit! (FOTO)

Kur ish-presidenti George W. Bush u njoftua për sulmet e 11 shtatorit mbi Kullat Binjake, ai ndodhej për vizitë në një shkollë fillore në Florida.

Ajo ishte një nga ditët më të këqija në historinë e amerikane, por tashmë për herë të parë “The Independent” ka botuar fotot që tregojne reagimin dramatik të Bush në momentin që mësoi për masakrën në kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në New York.

Më 11 shtator të vitit 2001, 15 vjet më parë, 19 militantët ekstremistë islamikë të grupit Al-Qaeda rrëmbyen katër aeroplanë dhe kryen sulme vetëvrasëse në katër vende në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

bus1
bus2
Dy nga avionët goditën të ashtuquajturat kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Neë York, avioni i tretë goditi Pentagonin, kurse i katërti, u rrëzua në një fushë në Pensilvani, pa mundur të realizojë objektivin – përplasjen me Shtëpinë e Bardhë.

Sulmi terrorist, i pari i përmasave të tilla në tokën amerikane, kishte shkaktuar dëme të mëdha
bus3
bus4
Siç ishte raportuar 3000 persona kishin vdekur në sulmet në New York dhe në Uashington DC – Pentagon, mes tyre edhe 400 policë dhe zjarrfikës.

Pas momentit tragjik, presidenti i atëhershëm amerikanë George W. Bush iu drejtua popullit amerikan nëpërmjet një fjalimi televiziv, nga Zyra Ovale e Shtëpisë së Bardhë, duke deklaruar se “sulmet terroriste mund të lëkundin themelet e ndërtesave të mëdha, por ato kurrë nuk mund të lëkundin themelet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.
bus5
bus6
Bush pohoi se SHBA-të nuk do të bënin asnjë dallim midis terroristëve që kanë kryer këto akte dhe atyre që i strehojnë ata.

Në mesin e të vrarëve ne sulmin në Qendrën Botërore të Tregtisë ishin edhe tre shqiptarët, Simon Dedvukaj, Mon Gjonbalaj dhe Rrok Camaj, të cilët punonin në Kullat Binjake.
bus7

Si traditë çdo përvjetorë në Neë York lexohen emrat e viktimave në vendin e quajtur “Kuota Zero”, memoriali që është ngritur në vendin ku më parë preknin qiellin dy ndërtesat njëqind katëshe.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...