Published On: 6 Gusht, 2016

Ja si proteston Japonia, vetëm për afrimin e anijeve kineze tek ishujt kontestues, lëre më për territor

Japonia sot i ka ftuar diplomatët kinezë për të protestuar, pasi një flotë lundruese e Kinës prej 230 anijeve, shumica prej tyre peshkuese, kanë arritur afër ishujve kontestues në Detin Lindor Kinez.

Tokio tha se në këtë flotë gjenden edhe së paku 6 anije të rojës detare, ndërsa duket se tri prej tyre janë të armatosura.

Anijet kineze janë vendosur afër ishujve Senkaku, që administrohen nga Japonia, shkruan rel.

Kina, po ashtu, ka pretendim në këta ishuj të pabanuar, që i quan Diaoyu.

Ministria e jashtme e Japonisë tha se ka bërë protestë dhe ka kërkuar që anijet të largohen nga kjo hapësirë.

Ministria e jashtme kineze i ka bërë thirrje Japonisë të përmbahet nga “çfarëdo aksioni që mund të çoj në situatë të tensionuar ose të komplikuar”.

Gjatë viteve të fundit, Kina është bërë gjithnjë e më tepër kategorike në pretendimet e saj territoriale në Detin Lindor Kinez, duke i shtuar shqetësimet dhe tensione në rajon.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...