Published On: 20 Shkurt, 2016

Ja si mund të shpëtoni 700 mijë lekë, nëqoftëse i keni, nga buxheti juaj!

Disa shpenzime të përdithsme mund të ju bëjnë juve të humbisni shumë para.

Sipas studimeve të ndryshme, shumë nga shpenzimet që duken të parëndësishme, në fakt sjellin humbje deri në 700 lekë (të vjetra). Për këtë arsye janë gjetur disa mënyra se si të shmangni humbjen e këtyre parave.

Eleminoni kafen, ose rrallojeni atë
Nuk është e nevojshme të pini disa kafe në ditë.Nëse nuk arrini dot ta eleminoni të pakten rrallojeni atë në një kafe në ditë.

Merrni bukë me vete
 Përveçse do kurseni, do hani dhe shëndetshëm.

Mos pranoni promocione me shumë produkte
Në këto raste ju blini produkte që nuk do ju duhen asnjëherë dhe nëse nuk do ishin me promocion ju nuk do i kishit blerë.

Mos u nxitoni gjatë blerjeve
Para se të blini shihni dhe kontrolloni për alternative të ndryshme, mund të gjeni të njejtin product më lirë.

Përdorni frigoriferin
Ushqimet e mbetura nuk duhet të hidhen. Disa prej tyre mund t`i mbështillni me letër kuzhine dhe ti ruani në frigorifer.

Mbusheni ujin në shtëpi
Mos blini ujë në shishe të vogla. Një pjesë të mirë të parave  e harxhoni duke blerë ujin. Në vend të kësaj  ju mund të blini ujin dhe të përdorni të njejtën shishe.

Kurseni përdorimin e energjisë
Mendohuni gjithmonë dy herë para se të ndizni kondicionerin. A më duhet ta bëj vërtetë apo mjafton të vesh një bluzë tjetër?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...