Published On: 10 Shkurt, 2016
Bota |

Ja si lindi dhe u zgjerua ISIS-i – nga prilli 2013 e deri më sot (Video)

  • ISIS ka fituar por edhe ka humbur shumë terren gjatë viteve të fundit. Një video e publikuar në internet, tregon evolucionin e linjave të tyre që nga fillimi i grupeve.

ISIS, ISIL, Daesh, sidoqoftë që i referohemi fraksionit ekstremistë në Irak dhe Siri, nuk ka rëndësi shumë. Ky fraksion militant kishte tërhequr vëmendjen e opinionit botërorë në prill të vitit 2013. Por psikoza e tyre dhe mendja ekstremiste filloi të përhapej shumë shpejtë, transmeton Telegrafi, përcjell Foltash.com

Në videon e mëposhtme të Peter Ridilla, mund të shihni evoluimin e Daesh-it. E gjithë ngjarja fillon më 8 prill të vitit 2013, dhe vazhdon deri më 30 janar të 2016. Derisa videoja shfaqet, tregon se si ky grup ka fituar kontroll në vendet jashtë Irakut dhe Sirisë.

Por në këtë video nuk janë të përfshira aktivitetet e Daesh-it në fusha të ngjashme si në Afganistan dhe Egjipt.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...