Published On: 24 Janar, 2016

Ja si Ibrahim Rugova e mbronte UÇK-në, ndërsa ata vrisnin bashkëpunëtorët e tij (Video)

Presidenti Ibrahim Rugova si askush në historinë politike, i mbronte edhe kundërshtarët e tij, për ta mbrojtur dinjitetin e shtetit dhe të shqiptarit. Ndërkohë, që kundërshtarët e tij politik, në bashkëpunim edhe me shërbimin sekret serb vrisnin edhe këshilltarët e tij, ithtarët e tij dhe i përndiqnin e kërcënonin në vazhdimësi.

Ibrahim Rugova kishte dëshmuar për dy ditë me radhë në maj të vitit 2002.

Gjatë dy ditëve, dëshmia e Presidentit të Kosovës ishte vlerësuar si dëshmia më përmbajtjesore, më gjithëpërfshirëse që kapi një periudhë gati 20 vjeçare dhe rrëfimi më interesantë e më i rëndësishëm kundër kryekriminelit Miloshviç, që quhej gjykimi i shekullit.

“Ballafaqimi i të akuzuarit më dëshmitarin kryesor ishte një ndër betejat më të ashpra, të drejtpërdrejta dhe pa ekuivoke, ku u thanë shumë fjalë të ashpra, u demantuan shumë shpifje të Millosheviqit, i cili gjatë gjithë kohës është përpjekur që krimet e veta t’ua mveshë shqiptarëve dhe NATO-s, ndërsa burgosjen e Dr.Rugovës ta nxjerrë si “shpëtim”, gjë që u përgënjeshtrua disa herë me argumente dhe me një gjakftohtësi të madhe nga dëshmitari Rugova.

“Nuk kam kërkuar mbrojtje nga i akuzuari, por kam kërkuar që të më lejojë daljen nga Kosova në Maqedoni”, tha Rugova, ashtu sikurse që theksoi se gjatë gjithë kësaj kohe ishte në arrest shtëpiak, pra i burgosur i Beogradit.

“Nuk është e vërtetë se më kanë kërcënuar shqiptarët, por është vrarë një person nga serbët, ai ka qenë ish-shoferi im dhe një person tjetër, që kanë ardhur të më lirojnë, për të cilët kam mësuar më vonë”, tha Dr. Rugova, në kundërpyetjet e të akuzuarit.

Rugova i pat thënë Milosheviçit se ai që thoshte për largimin e tij janë gënjeshtra.

Në shpifjet e të akuzuarit se serbë janë helmuar e vrarë nga shqiptarët gjatë viteve të tetëdhjetë, Dr. Rugova pat deklaruar se nuk është e vërtetë, përkundrazi janë serbët ata që i kanë helmuar puset e shqiptarëve dhe i kanë vrarë, sidomos gjatë kohës së luftës. Ka pasur gjenocid ndaj shqiptarëve, kur dihet se janë dëbuar mbi 800 mijë shqiptarë, janë vrarë 10 mijë shqiptarë, 4 mijë janë të zhdukur, mbi 120 mijë shtëpi janë shkatërruar. Shqiptari.eu

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. rabit mani thotë:

  Mbrojtje brilante e profetit Ibrahim Rugova…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Masar Grezda thotë:

  Humbje e madhe eshte vdekja e presidentit tone te nderuar Dr.Ibrahim Rugova.Kosova nuk do te ishte ketu ku eshte tani.Shum me mire do te ishte.Populli do ishte duke menduar per punen e jo çdo njeri mendon per gjendjen e rende qe po e perjetojme dhe po e vuajme.Perulem para ketije Kolosi qe e pat fale zoti per kombin tone shqiptare.Ishte shetimtari i kombit.Respekt per vepren e tije te ndritur.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...