Published On: 23 Maj, 2016

Ja si i ndihmon domatja prostatës

Një ushqyes i gjetur në domate mund t’i ndihmojë të moshuarit që të kalojnë më lehtë problemet në fshikëz, besojnë ekspertët.
Ata zbuluan se përbërësi i quajtur ‘likopen’, i cili ua jep ngjyrën e kuqe domateve, mund të reduktojë zgjerimin e prostatës.

Gjëndra që e mbështjellë traktin urinar dhe zgjerimi i saj në jetën e mëvonshme mund ta bëjë urinimin më të vështirë dhe më të ngadalshëm, transmeton Gazeta Express.

Një ekip hulumtuesish rishikuan këtë përbërës të domateve dhe i publikuan gjetjet e tyre në gazetën “Oncology and Cancer Case Reports”. Profesori Hiten Patel, nga Universiteti i Tromso-së në Norvegji, tha: “Ne e dinim se lipokeni mund ta ngadalësojë kancerin e prostatës, por tani duket se ai mundet edhe ta ngadalësojë zgjerimin e prostatës gjithashtu”.

Një nga problemet e shtruara nga hulumtuesit ishte se lipokeni nuk absorbohet lehtë nga trupi. Kështu, ata besojnë se duke e marrë atë si pilulë, përfitimet mund të jenë më të mëdha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...