Published On: 30 Maj, 2016

Ja si i ndan Moska pjesët shiptare të Maqedonisë!

Rusia ka ambicie territoriale për të ndarë Maqedoninë mes disa shteteve. Kështu ka bërë të ditur një bashkëbisedues për emisionin “Në qendër” që emetohet sonte në televizionin Kanal 5 të Shkupit.

“Çdoherë është bërë fjalë për ndarje të territoreve maqedonase mes Greqisë, Bullgarisë dhe Serbisë”, ka deklaruar bashkëbiseduesi.

Një nga bashkëbiseduesit në këtë emision, ish-shefi i diplomacisë serbe Vuk Drashkoviq, ka folur për bombardimet e NATO-s gjatë vitit 1999 në Serbi dhe Kosovë. Sipas Drashkoviqit, gabimi më i madh u bë që ish-presidenti serb Sllobodan Millosheviq nuk e nënshkroi marrëveshjen e Rambujesë, andaj edhe Serbia u bombardua nga forcat e NATO-s.

Ai rikujton se pala kosovare në ato kohë kishte nënshkruar këtë marrëveshje, mirëpo pala serbe e drejtuar nga Millosheviqi e kishte refuzuar.

“Shqiptarët u bindën që të nënshkruajnë. Millosheviq e refuzoi propozimin dhe me këtë filloi bombardimi i Serbisë dhe me këtë humbëm Kosovën”, ka deklaruar Drashkoviq.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...