Published On: 8 Qershor, 2016

Ja si “Grupi i Azem Sylës” po asgjësohet nga rivalët politik dhe të krimit të organizuar

 

  • Perandoria e krimit politik dhe të organizuar drejt greminës

Anton Shala

Shumë figura që lavdëroheshin dhe hyjnizoheshin si komandantë të suksesshëm lufte nga e majta, pritet që të nxirren para Gjykatës Speciale, madje edhe të atillë që shkruanin libra, dhe merrnin tituj akademikë.
Rënia e Azem Sylës, duket të jetë fillimi i shembjes së parë masive të krimit të organizuar në Kosovë.
Multimilioneri Azem Syla, që vazhdon të mbahet në paraburgim në burgun e sigurisë së lartë në Dyz, nuk pritet të dalë nga aty në liri, dhe pjesën tjetër të jetës ta kaloj në burgjet në Hagë, për shkak të dyshimeve se ai ka udhëhequr një rrjet të gjerë të organizimit kriminal dhe vrastar. Madje do të ketë përpjekje që të gjitha krimet ti hidhen këtij grupi dhe që liderët tjerë të mbijetojnë.
Azem Syla nuk ishte i lidhur thjesht vetëm nga interesa biznesi me një grup kriminal, të cilin Gazeta Shqiptari.eu e ka identifikuar edhe si bashkëpunëtorë të UDB-së, por ai ishte i lidhur në rrjetin që kishte udhëhequr në kryerjen e krimeve të rënda, përfshirë vrasjet politike.
Është interesant fakti se disa bashkëpunëtorë apo njerëz të grupit të Azem Sylës, tashmë janë therrorizuar nga grupi në rritje, në rivalitet me Sylën. Kështu tashmë të ekzekutuar janë ish kreu i Agjencisë së Privatizimit, Dino Asanaj, i cili sipas gjasave, siç ka shkruar mediumi tashmë i afirmuar, gazeta online, Shqiptari.eu, është vrarë brenda spitalit pasi sulmi prej kasapi në shtëpinë e tij, nuk doli të ishte vdekjeprurës.
Pra, dilema kryesore në këtë rast është se pse nuk i mbijetuan këtij konflikti në thellim, as Dino Asanaj dhe as Elvis Pista? Përgjigja e parë dhe e pashmangshme, është se ata u sakrifikuan nga njerëz më të fuqishëm.
Po ashtu është indikative shumë vrasja e të riut Elvis Pista, i cili në fakt i fitoi zgjedhjet për Kuvend, dhe do të duhej të ishte deputet i PDK-së, por ai u ekzekutua nga grupi rival i grupit kriminal të Azem Sylës.
Po ashtu është e pakontestueshme se tanimë i burgosuri për krime Fahredin Gashi – Faruku, ishte bashkëpunëtor i Dino Asanajt, i vrarë.
Ndërsa të tjerët u larguan nga partia me qëllim të eleminimit politik, sikurse ndodhi me Fatmir Limajn dhe Jakup Krasniqin, dy figura qendrore të partisë, madje Limaj, ishte i vetmi që e konkurronte në çdo kohë me vota dhe popullaritet Hashim Thaçin.
Krerët e sotëm, tandemi Thaçi-Veseli, mund të lavdërohen se po e pastrojë me sukses PDK-në nga krimi ish i ‘ushtarakëve dhe krimi i organizuar’, për çka edhe ka mbështetje ndërkombëtare.
Por, grupi i Azem Sylës, jo ky me të cilin është arrestuar, por ai me të cilin do të gjykohet në Hagë, kishte në vete edhe kriminel si Sabit Geci, Faruk Gashi, Xheladin Batalli-Geci, Nazim Bllaca, Shpresim Uka, Bekim Syla, Driton Hajdari, Sadik Abazi, Shaban Syla etj.
Një vrasje misterioze për të cilën nuk është debatuar kurrë është ajo e Xheladinit Batallit – Geci, për të cilin do të shkruajmë së shpejti, duke zbuluar misteriozitetin e vrasjes.
Në fakt thyerja kryesore ndërmjet këtyre grupeve rivale, filloi kur atëbotë kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, u sulmua në shtëpinë e tij në Arbëri në Prishtinë, nga njerëz të Sabit Gecit, ku u zu i biri i tij, por krimi u mbulua si duket me marrëveshje gjentëlmene nga Geci dhe Thaçi.
Por, kjo luftë tani për tani po fitohet fuqishëm nga grupi i Hashim Thaçit, Kadri Veselit e Xhavit Halitit.
Në grupin e Azemit si humbës mbeten edhe Fatmir Limaj dhe Jakup Krasniqi.
Por, grupi nuk përmbyllet me këta emra. Pjesë e këtij grupi që po shkërmoçet ishte edhe deputeti tani i ‘pavarur’ Shaip Muja, pastaj Bedri Selmani, i cili u nxor duke u cilësuar si uzurpator nga hotel “Viktory”. Po ashtu në këtë hotel “Viktori” ka qenë e vendosur Ministria e Mbrojtjes e Qeverisë së Republikës së Kosovës, të cilën e udhëheqte Azem Syla, dhe që po ashtu dyshohet se është përgjegjëse për shumë krime.
Por, është tejet indikativ fakti, se pikërisht nga ky hotel u nxor dhe iu dha arma vrasësve të Ibush Kllokoqit.
Po ashtu një emër që spikat, dhe me nishan për të shkuar në Gjykatën speciale, është deputeti i Vetëvendosjes Rexhep Selimi, i cili është pjesë e grupit të Azem Syles, që tashmë po hetohet.

Shkrimi nuk mund të botohet pa lejen gazetes SHQIPTARI.EU
——————-=====================—————–

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...