Published On: 15 Maj, 2016

Ja si e udhëhiqte “Grupin Kriminal” Azem Syla (Video)

Sonte në Klan Kosova është transmetuar emisioni Zona Express, ku është shfaqur dokumentari “Komandanti i Çagllavicës” me autor Leonard Kerqukin.

Në këtë dokumentar zbulohet për herë të parë komplet skema se si funksiononte “Grupi Kriminal” i Azem Sylës, që bënte dallavere me pronat e serbëve në periferi të Prishtinës.

Shikojeni videon në vazhdim.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ju-fatmir-limaj-rrefeni-pse-njeriut-pa-koke-iu-gjet-komunikata-e-shkruar-me-dore-nga-shtabi/

Emisioni Zona Express, me autor Leonard Kerquki, ka hyrë vrullshëm në tregun medial të Kosovës. Emisionet e para kanë shënuar rekorde shikueshmërie; si në transmetimin televiziv ashtu edhe në Youtube.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. ÇKA NDODHI ME TY O KOMANDANT  I ROGNERIT?

  Shndërrimi i deshirës për çlirim në grykësinë për fitim

  Sefedin Krasniqi

  Mbrëmë (më 15.05.2016), e shikova dy herë emisionin « Komandanti i Çagllavicës » kushtuar komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së-Azem Syla (Daja). Kisha ndjenja të përziera, besoj si çdo shqiptar. Jam me gjithë qenjen time për zbatimin e ligjit dhe drejtësisë. Jam siç thuhet, « askush  mbi ligjin ». Nga ana tjetër, a ka ligj apo përmendore më të shenjtë se akronimi UÇK !? Të kuptohemi menjëherë, jo UÇK e LPK-së, por e Kosovës. Sepse, jam i bindur që shumë dëshmorë të UÇK-së as që kanë dëgjuar ndonjëherë për LPK-në. Ata u sakrifikuan për Kosovën…
  Është e vërtetë se gjatë luftës janë bërë shumë manipulime, shumë gabime, shumë tradhti, shumë vrasje pas shpine, veç ka qenë luftë. Fatkeqësisht, mbrëmë, i gjithë opinioni shqiptar dhe më gjerë e ka pa sesi ideali i çlirimit gjatë luftës, në paqe, është shndërruar në grykësinë e fitimit. Dhe, kjo tërrpi e kishte shndërruar komandantin e një ushtrie çlirimtare në vrasës. Po, Azem Syla, me veprimet e tij, për së dyti i ka vra 13’000 të vrarit e luftës nga forcat kriminale serbe. Njeriu që në çdo emision në TV fliste për « bashkëluftëtarët », për deshmorët, mbrëmë kuptuam se viktimat serbe i ka vra për se dyti me grupin kriminal. Kësaj radhe i kishte vra me një ushtri tjetër, me një ushtri të përzier ; shqiptarë e serbë bashkë.

  Heshtje e madhe, heshtje prej varri

  Vetëvetiu me shkoi mendja të pyes, po ku i ke « bashkëluftëtarët » o Azem ? Nuk po pyes, ku e ke Hashimin, Xhavitin e Kadriun? Mirë, Kadri Veselin e arsyetoj. E kishin kaplu emocionet për Ushin Hotin. Shumë kish merzi që s’po gjindet ! Madje ia kishte kushtuar një status në FB. Ku e ke, së paku, Shefin e Shtabit të UÇK-së, Bislim Zyrapin, për të cilin, i ndjeri Agim Mehmeti, në librin e tij mbi FARK-un shkruan kështu : « Më 7 shkurt 1989, në mëngjes, gjatë revistës ushtarake që u bëhej kadetëve, në pistën e kazermës, e vërejta ish kadetin tim, Bislim Zyrapi, i cili në cilësinë e dëshmitarit kishte dëshmuar rrejshëm për mua dhe … si “dhuratë” për atë dëshmi dhe bashkëpunim me organet e UDB-së  dhe të sigurimit ushtarak (APJ), Bislimin dhe disa të tjerë, i kishin regjistruar në akademinë njëvjeçare » ! Po komandantat tjerë të Rognerit, pse heshtin? Pse së paku atyre s’iu dëgjohet zëri ? Pse kjo heshtje e madhe ? Në të vërtetë, njëri foli. Ushtarin më të mirë e kishe pasur Shaban Sylen. Foli e tha « kuku per ata që e përmendin emrin e Dajes – demek të Azem Sylës ». Veç nuk u kuptua çka deshti të thotë, a e pati nga respekti apo nga frika që nëse del Daja nga burgu, kuku për ata që guxojnë e ia permendin emrin. Po zëdhënsat e UÇK-së, pse s’flasin. S’po mendoj te të Diasporës, se s’kanë qenë kërkushi, por Baca Adem Demaçi po na çudit të gjithëvë me këtë heshtje prej varri. Nuk e kam shprehi, por special sot i kam shikuar shumë statuse të ideologëve të « krahut të luftës ». Edhe aty heshtje varri. Depresion apo nokaut që edhe nëse u numrohet deri në 100 vështir se ngriten.

  Komandanti i Çagllavicës – Daja

  Kam qenë kundër çarmatosjes së UÇK-së dhe shperbërjes së saj, siç u bë, në mënyrë të turpshme. Tash nuk jam më. E aprovoj plotësisht. Që të mbetet diçka nga kjo ushtri e lavdishme, prej mbrëmë ti nga komandanti i SHP të UÇK-së je shndërruar në komandantin e çagllavicës. Ti mund të lirohesh edhe neser nga arresti (burgu), por autoriteti yt nuk do të ngritet kurrë më lartë se komandant i çagllavicës. Shkurt e trup, edhe pse i kam dajtë e mrekullueshëm, diqysh m’i ke gërrditur. Lamtumirë, komandanti i çagllavicës. Inch’Allah, e ngreh këmbën zhag… !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...