Published On: 2 Maj, 2016

Ja si e fyenin Adem Jasharin Musa Xhaferri dhe LPK-ja: Trimi nga Drenica që ngacmon policinë dhe ikë me motor

 

Shkruan: Arber Gashi

Nga radhët e Lëvizjes Popullore të Kosovës kam njohur shumë shqiptarë të cilët e kanë dashur me zemër e shpirtë bashkimin e kombit shqiptar. Për fat të keq, personalisht nuk e njoh asnjë anëtar të ish-LPK-së, i cili përparoi deri në hierarkinë drejtuese të këtij subjekti dhe e mbijetoi i gjallë besnikërinë ndaj këtij ideali! Siç e dëshmojnë faktet e panumërta, metodat e eleminimit të shokëve të papërshtatshëm brenda LPK-së kanë qenë identike me ato metoda që dikur përdorën Enver dhe Fadil Hoxha gjatë ardhjes së tyre në pushtet.

ZK Nr. 1Eliminimi fizik i kundërshtarit politik dhe shpallja e tij dëshmorë, është një trashëgimi historike e sllavo-komunizmit në përgjithësi dhe atij shqipfolës në veçanti. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ish-drejtuesit e dikurshëm të LPK-së nuk i janë përgjigjur asnjëherë qindra e mijëra pytejeve të familjarëve të atyre që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm dhe në fund të fundit kanë pësuar në rrethana shumë enigmatike! Nga strukturat përgjegjëse të organizimit politik të quajtur LPK, struktura këto të cilat natë e ditë krekosen për kinse kontributin e pazëvendësueshëm në themelimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, asnjëherë nuk kemi lexuar ndonjë raport në të cilin sqarohen rrethanat e vrasjes së bashkpartiakëve! Mjafton ta kujtojë 3 Dhjetorin e vitit 1996, tubimin e shqiptarëve në Lucern të Zvicrës për nderë të Ditës së Flamurit. Edhepse i organizuar nga Nëndega e LDK-së dhe Dega e PSHDK-së, në tubim merrnin pjesë të gjitha subjektet politike, përfshirë aty edhe drejtuesit e LPK-së, si: Ali Ahmeti, Musa Xhaferri, Fazli Veliu etj. Për hirë të së vërtetës, më duhet të potencoj se raportet njerëzore me Ali Ahmetin dhe Musa Xhaferrin kanë qenë gjithmonë korrekte, ndërsa me Fazli Veliun, edhepse jemi parë shumë herë, nuk kemi shkëmbyer kurrë, as edhe një përshëndetje të vetme! Në përgjithësi, debatet e shumta që kam zhvilluar asokohe me Ali Ahmetin dhe Musa Xhaferrin kanë pasur deri diku vlerën e vet dhe i kanë shërbyer luftës së zhvilluar në vitet 1998 – 2001.

Përderisa Ali Ahmeti e preferonte më shumë debatin konstruktiv, Musa Xhaferri ishte ai i cili kishte dëshirë të ngacmojë emocionet dhe të ndezë fitilat e debatit. Kështu ndodhi edhe në tubimin e sipërcekur. Musa Xhaferri e filloi debatin me: “Arbër, ne të LPK-së kemi dëgjuar se është shfaqur një trim n’Drenicë, i cili ngacmon policinë serbe dhe pastaj ikën shpejt e shpejt me motor! Ke mundësi të na sqarosh, mos është vallë edhe ai një nga këta trimat e shumtë të Ballit, që ngacmon situatën e pastaj kur sheh rrezikun, ia mbathë me motor”? – Zakonisht, ngacmimeve të këtij lloji nuk i jam përgjigjur asnjëherë me emocion, sepse kam besuar se edhe në raste të provokimeve të tilla joparimore nga kundërshtarët politik, ne si ballist duhet të mbajmë qëndrim parimor dhe t’i japim kontribut diskursit me vlerë, i cili më vonë do t’i shërbente përafrimit të pozicioneve diametralisht të kundërta.

MBËSHTETJA “NDËRKOMBËTARE” PËR LPK-në

Në vitet 1996 – 1997, të gjitha subjektet politike shqiptare në mërgim janë kontaktuar nga “miqtë diskret ndërkombëtar”, të cilët shprehnin interesim për të dëgjuar alternativat e mundshme të subjekteve dhe personaliteteve të veçanta për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Nga këto biseda, siç e dëshmoi koha, përfituesja kryesore doli të jetë Lëvizja Popullore e Kosovës. Pyetjes, se cilat ishin obligimet shtesë ndaj miqve “ndërkombëtar” që mori mbi supe ky subjekt politik, drejtuesit e LPK-së nuk i janë përgjigjur asnjëherë!

Në një tryezë të subjekteve politike të organizuar nga ish-qeveria e Bujar Bukoshit (fillimviti 1997), drejtuesit e LPK-së ushtruan një presion të jashtëzakonshëm kundër kryeministrit dhe ministrave të tij, duke i kërkuar në mënyrë gati ultimative tërheqjen e mbështetjes qeveritare për presidentin Ibrahim Rugova dhe institucionet shtetërore të Republikës së pushtuar të Kosovës. Shenjat e para të puçit politik e ushtarak të LPK-së po shfaqeshin në horizont…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...