Published On: 28 Korrik, 2016

Ja si e arsyeton arrestimin e gazetarëve ambasadorja turke në Kosovë

Nata e grusht-shtetit të dështuar në Turqi ishte një ankth, të cilin ambasadorja turke në Kosovë, Kivilcim Kiliç, e përshkruan si “një natë shumë e zezë… një natë e errët dhe e gjatë”.

Në një intervistë për “Kohën Ditore”, ambasadorja Kiliç tregon si ndodhi grusht-shteti i 15 korrikut, dhe për ngjarjen e përgjakshme akuzon klerikun Fethullah Gulen, ndërsa organizatën e tij e quan terroriste.

Në intervistë ajo shprehet ashpër në mbrojtje të masave që po ndërmerr Qeveria e Turqisë pas grusht-shtetit, dhe hedh poshtë raportet e organizatave ndërkombëtare që e akuzojnë Turqinë se këto masa janë arbitrare dhe diskriminuese.

Kiliç po ashtu arsyeton arrestimin e gazetarëve dhe mbylljen e shkollave, spitaleve dhe suspendimin e rreth 60.000 shërbyesve civilë të shtetit.

Në intervistë, që botohet në “Kohën Ditore”, në dy vazhdime, të enjten dhe të premten, ambasadorja Kiliç ka folur edhe për kërkesën drejtuar MPJ-së të Kosovës, ku kërkon masa ligjore ndaj gazetarit Berat Buzhala për një postim të tij ironizues dhe satirik në lidhje me grusht-shtetin në Turqi, si dhe kërkesat për mbylljen e shkollave të rrjetit të Gulenit në rajonin ballkanik.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. SuperDomuzzz thotë:

    Mori EshekAblla, siqsen karaqypek annen amëni, more orrospu anadollu. Tashagëm jejsën. Istijorsun duddllak banem sikëmi….more pismilet tyrkije….tphuuuuu.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...