Published On: 14 Janar, 2016

Ja si do të ndryshojë pamja e njeriut si pasojë e ngrohjes globale (Foto)

  • Trupi i njeriut mund të krijojnë disa tipare të çuditshme, varësisht nga ambienti ndaj së cilit duhet të adaptohet.

Ekspertët kanë llogaritur se si pamja jonë do të ndryshonte, sikur të jetonim në një planet tjetër, në periudhën e akullnajave apo në botën ujore, transmeton ORAinfo.

Paleoantropologjisti, Dr. Mattheë Skinner ka ekzaminuar tri lloje të ndryshme skenarësh dhe ka punuar me artistin Quentin Devine për të krijuar pamjen vizuale të këtyre skicave.

Një grua me trup mesatar e kohëve tona, sikur të jetonte në një planet tjetër do të kishte trup dukshëm më të shkurtër, gishtin e madh të këmbës dhe dorës, më të larguar nga gishtat e tjerë, mjekërr të mprehtë.

Ndërsa sikur të jetonte në kohën e akullnajave, trupi do të ishte shumë i gjatë, ngjyrë pothuajse hiri, flokë ngjyrë bionde apo krejtësisht të qelëta dhe hundë shumë të gjerë. Por, këto tipare do të ndryshojnë edhe më shumë sikur trupi ynë të adaptohej në botën ujore. Fillimisht, do të kishim sy ngjyrë të gjelbër ose të kaltër, por pa bebëz, në mënyrë që të shohim më mirë nën ujë, duart dhe këmbët do të na bëheshin si me flatra, sikurse peshqit dhe do të kishim gjashtë gishtërinj.

 
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...