Published On: 7 Qershor, 2016

Ja se sa të ulët tregohen pushtetarët tanë, afera “Pronto”, ende e pandëshkuar – Video

Kanë kaluar gati katër vite që kur u bën publike përgjimet ndërmjet udhëheqësve më të lartë të PDK-së dhe tani udhëheqësve më të lartë të shtetit, por ende asnjëri prej tyre nuk ka marrë asnjë ndëshkim. Madje fuqizimi i tyre ka vazhduar pa u trazuar nga askush, as nga votuesit e dehur të PDK-së, dhe as nga e heshtura prokurori.
Të përfshirë në përgjigjime ishin presidenti i Republikës Hashim Thaçi, atëherë kryeministër, kryetari tanishëm i Kuvendit Kadri Veseli, ish shef i SHIK-ut, Adem Grabovci, atëherë dhe tani shef i Grupit Parlamentar të PDK-së, Sami Lushtaku, kryetar i Skenderajt dhe tani në burg, si dhe të ambasadores Vlora Çitaku.
Kopjet e përgjimeve qenë shpërndarë 12 ditë pasi Prokuroria u kishte dhënë kopje të përgjimeve gjykatës, të akuzuarve dhe avokatëve të tyre në hetimin e përmendur ndaj Ministrisë së Transporteve.
Përgjimet krijuan çarjen e parë brenda PDK-së, nga thellimi i së cilës së bashku me problemet e mbledhura prej vitesh, çoi në krijimin e Partisë NISMA, nga Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj.
Fjalori i ndytë, vulgar, pa asnjë mirësjellje, ishte zbulimi vetëm i një pjesë të fytyrës së prishur të kastës politike që udhëheq me PDK-në dhe me vendin.
Prokuroria në vazhdimësi ka deklaruar se rasti është duke u hetuar, në fakt se kush i publikoi përgjimet telefonike të zyrtarëve të shtetit dhe të PDK-së, por asnjëherë nuk u padit askush nga zyrtarët që zbulonin se sa pështirshëm dhe pafytyrshëm qeverisnin me shtetin.
Misioni i BE-së në Kosovë ka deklaruar për media atë kohë se Prokuroria Themelore e Prishtinës është duke e hetuar publikimin e përgjimeve.
EULEX-i kishte refuzuar të japë detaje të tjera për këtë çështje.
Raporti i transparencës i “Google” kish bërë të ditur se nga muaji korrik deri në dhjetor 2012 Qeveria e Kosovës kishte kërkuar katër herë heqjen nga “YouTube” të bisedave të sikletshme të përgjuara, por që ishin refuzuar.
Raporti thekson se gjiganti amerikan i internetit mori katër kërkesa nga Qeveria e Kosovës për heqjen e përmbajtjeve. “Ne morëm një kërkesë nga një agjenci lokale e zbatimit të ligjit për heqjen e pesë videove nga “YouTube”, që pretendohej se shkelnin privatësinë e politikanëve, prej zbulimit të bisedave të regjistruara”, thotë raporti i “Google”, duke shtuar se nuk e hoqi materialin. SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...