Published On: 24 Janar, 2016

Ja se ku janë, sot heronjtë – djemtë e vajzat nga policia njujorkeze (Foto)

Stuhia e borës në SHBA lë të vdekur së paku 19 persona : Deri në 85 milionë veta janë në zonën ku po kalon stuhia Jonas dhe qindra dhe mijëra persona janë pa energji elektrike dhe mijëra të tjerë janë bllokuar pasi stuhia paralizoi trafikun rrugor, hekurudhor dhe ajror përgjatë bregut lindor të Shtetet të Bashkuara.
Beqir SINA
New York City – Në faqen e saj të internetit NYPD në rrjetin social facebook ndësa është vendosur një set me fotografi nga stuhia dhe shërbimi policor në qytet, shkruhet se :”Ne jemi New York Police Department – Ne kemi qenë jashtë gjithë ditës e natës duke ruajtur qetësinë dhe bërë njujorkezët të sigurt” në këtë stuhi të jashtëzakonshme .
Ne dhe partnerët tanë nga forcat emergjente në NYC po bëjmë çdo gjë tonën në të mirën tuaj.
Qëndro larg nga rruga, në shtëpi gjatë kësajs tuhie është këshilla e jonë thotë NYPD.
Ndërkohë, ju jeni njohur më parë nga ne nëpërmjet informacionve se janë me  qindra djem e vajza shqiptarë, të cilët janë pjestar të unformave blu në Nju Jork – NYPD, anëtarë të shoqërisë Iliriane të policisë, që shërbejnë ditë e natë me përkushtim e profesionalizëm, për ti bër qytetarët njujorkez sa më të sigurt edhe në këtë stuhi të jashtëzakonshme, ditën e natën.
Me miliona banorë, pronarë biznesesh e punëtorë nisën të gërmonin përmes borës të dielën pas stuhisë së fuqishme dimërore e cila bllokoi në kuptimin e plotë të fjalës Washingtonin, New Yorkun dhe qytete tjera të Amerikës verilindore, ndërsa la të vdekur së paku 19 persona në disa shtete.
Stuhia e fundit është e dyta më e fuqishmja në historinë e qytetit të New Yorkut, ku bora arriti në lartësinë e 68 cm deri në mesnatën e së shtunës, pak më pak se rekordi i shënuar më 2006 që ishte 68.3 cm.
Trembëdhjetë persona u vranë në aksidente të ndërlidhura me motin në Arkansas, Karolinën veriore, Kentucky, Ohajo, Tennesi dhe Virginia të shtunën. Një person vdiq në Maryland dhe tre të tjerë në qytetin e New Yorkut derisa po e hiqnin borën me lopata. Dy të tjerë vdiqën nga hipotermia në Virginia, raporton Reuters.
Në bregun e New Jerseyt, rajon ky i goditur fortë më 2012 nga super-stuhia Sandy, stuhia solli vërshime.
Guvernatori i New Yorkut, Andrew Cuomo, deklaroi gjendje emergjente, siç bënë edhe 10 guvernatorë tjerë.
Ndërsa Kryetari i Bashkisë së New Yorkut, Bill de Blasio ndaloi udhëtimet jo urgjente në qytet, pas orës 2:30 pasdite (e shtunë), ndërsa stuhia masive vazhdon në pjesën lindore të Shteteve të Bashkuara duke krijuar kushte që meteorologët i kanë konsideruar me rrezik për jetën.
De Blasio bëri thirrje gjithashtu për mbylljen e dyqaneve dhe restoranteve. Ai shtoi se ata që nuk largohen nga rrugët, mund të përballen me arrestim.
Deri në 85 milionë veta janë në zonën ku po kalon stuhia Jonas dhe qindra dhe mijëra persona janë pa energji elektrike dhe mijëra të tjerë janë bllokuar pasi stuhia paralizoi trafikun rrugor, hekurudhor dhe ajror përgjatë bregut lindor të Shtetet të Bashkuara.
Sipas parashikimeve të motit, bora do të vazhdojë deri në orët e para të së dielës.
Banorëve u është bërë thirrje të mos dalin jashtë, ndërsa era intensifikohet dhe arrin shpejtësinë 80 km në orë duke e bërë udhëtimin edhe më të rrezikshëm.
Shkollat u mbyllën të premten jo vetëm në Washington dhe në Virginia dhe Maryland. Edhe zyrat federale u mbyllën. Autoritetet madje mbyllën edhe sistemin e transportit publik, një masë e jashtëzakonshme.
Në shkallë vendi, të paktën 6,300 fluturime u anuluan dhe mijëra të tjera patën vonesa.

946153_961432263933556_8287805856868148365_n.jpg

12523055_961432270600222_8978432908032331268_n.jpg

12540775_961432343933548_2468384512123274218_n.jpg

12510400_10208616610796530_3614335609942023079_n.jpg

12541130_961432237266892_4253867472207633060_n.jpg

12565521_961432213933561_7579882572462062706_n.jpg

ap_blizzard_nyc_150126_16x9_992.jpg

AR-150128930.jpg&updated=201501272127&MaxW=800&maxH=800&updated=201501272127&noborder.jpg

article-nyceats-0127.jpg

US-snow-weather-fr_3177484k.jpg

usa_weather_winter_storm.jpg

usa_weather_winter_storm-1.jpg

winter_weather_flights.jpeg-0105e.jpg

462297432.jpg

548144191.jpg

image.jpg

juno-2015_6.jpg

maxresdefault.jpg
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...