Published On: 11 Maj, 2016

Ja pse UEFA do të luftojë që Kosova të anëtarësohet në FIFA këtë fundjavë!

Aktivitetet zyrtare që do të jenë pararendëse të Kongresit të 66 të FIFA-s, i cili do t’i zhvillojë punimet në Meksiko Siti, do të nisin me një takim përurues dyditor të Këshillit të FIFA-s, trupës mbikëqyrëse dhe strategjike që përcakton vizionin e kësaj organizate dhe futbollit global. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino i ka nisur procedurat me një raport gjithëpërfshirës të aktiviteteve të tij, që prej takimit të Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s në muajin mars, ku më së shumti theksohen vizitat e tij në një sërë federatash sportive anëtare.

Por ajo që bie më shumë në sy në këtë raportim është pikërisht vendimi i Këshillit të FIFA-s, që duke u bazuar në statutin e organizmit më të rëndësishëm të futbollit botëror, si dhe në vendimet e fundit të CAS-it të Lozanës, ka pranuar kërkesën për amendimin e axhendës së Kongresit të 66, në mënyrë që të fusë në kalendar edhe aplikimet e Gjibraltarit dhe Kosovës për anëtarësim, bazuar në nenet 15.2 dhe 15.1 respektivisht, raporton Gazeta Blic. Këshilli i FIFA-s i rekomandon Kongresit të pranojnë Kosovën dhe Gjibraltarin si anëtarët e 210 dhe 211 të FIFA-s, duke konfirmuar më tej se të dyja federatat, nëse anëtarësohen , do të mund të përfshihen automatikisht edhe në Kualifikueset e Botërorit të vitit 2018 në Rusi. Megjithatë, mbi mënyrën sesi apo në cilat grupe do të marrin pjesë, kjo do t’i mbetet UEFA-s për ta përcaktuar.

Siç  bëjnë të ditur mediat gjermane gjasat që Kosova të anëtarësohet në FIFA janë të mëdha. Dhe kjo për shkakun që nëse Kosova do të anëtarësohet në FIFA atëherë UEFA do të shëndërrohej në Fuqinë numër një në FIFA pasi që tash për tash europianët kanë numër të barabartë të federatave me afrikanët- nga 54 anëtarë. Anëtarësimi i Kosovës në  FIFA do ta linte Afrikën në vend të dytë kurse europianët me Kosovën do të bënin UEFA-n si kontinentin me numrin më të madh të anëtarëve në FIFA. /Gazeta Blic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...