Published On: 3 Shkurt, 2016

Ja pse po dështon Arsenali

  • Supozohej se ky do të ishte vit i Arsenalit, por londinezët kanë rënë në pozitën e katërt të Ligës Premier pas barazimit të mbrëmshëm pa gola me Southamptonin.

Klubi e ka shijuar këtë pozitë më parë – pothuajse çdo sezon të dhjetë vjetëve të fundit dhe përkrahësit e “Topçinjve” frikësohen se do të humbin shansin e tyre për ta fituar titullin.

Këtu janë tri arsye e Goal.com se përse po shkon keq për Arsenalin…

Kanë harruar të shënojnë

Pas ndeshjes Arsene Wenger kritikoi lojtarët e tij për përfundim të dobët të aksioneve dhe i porositi se ata janë në ëndrra nëse presion që të fitojnë titullin pa shënuar gola.

Arsenali ka dështuar të shënojë gol në tri ndeshjet e fundit të ligës për herë të parë në shtatë vjetët e fundit. Ata krijuan pak raste ndaj Stoke dhe Chelseat ndërsa mbrëmë ndaj Southamptonit krijuan raste, por nuk realizuan.

Të dobët përball presionit

Nëse çdo sezon është i njëjtë për Arsenalin, atëherë ata duhet të mësohen me fishkëllima pas rezultateve negative në Emirates Stadium.
Tifozët pas ndeshjes fishkëllyen lojtarët dhe në disa raste dëgjoheshin duke e fyer edhe Wengerin.

Atmosfera negative do të ndikojë keq te Arsenali nëse vazhdon me rezultate negative në shtëpi.

Nuk ka asistime nga Ozili

Mesut Ozil ishte njëri prej lojtarëve kryesor në pjesën e parë të sezonit. Ai me asistimet e tij i ndihmoi Arsenalit që të arrijë në krye të tabelës, por sivjet ai nuk ka asistuar dhe shënuar asnjë gol.

Ozil tregoi klasin e tij ndaj Southamptonit. Krijoi dhjetë raste për bashkëlojtarë dhe është dashur që së paku të realizojë dy gola në pjesën e parë, por këtë ia mohoi Fraser Forster me pritjet e tij, transmeton Koha.net.

Forma individuale e Ozilit është pasqyruar në rezultatet e ekipit, mirëpo askush nuk ka marrë përgjegjësi për këto rezultate negative.

Alexis Sanchez është rikthyer nga lëndimi dhe mbetet të shihet nëse do të fillojë të realizojë gola për t’i ndihmuar Arsenalit që të rikthejë shpresën për titull të Ligës Premier .

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...