Published On: 18 Shkurt, 2016

Ja pse nuk duhet të kemi frikë nga Serbia, sipas Jamie Shea

Ish-zëdhënësi i NATO-s, Jamie Shea në Zona e Debatit të Klan Kosovës ka folur për sfidat e aleancës më të fuqishme ushtarake në botë në Kosovë, punën e bërë në përgatitjen e forcës ushtarake vendore – Forcës së Sigurisë së Kosovës, sfidat e sigurisë në Ballkan dhe rrugën drejt të ardhmes së përbashkët të popujve të gadishullit më të vjetër të Kosovës.
Shea ka thënë se tonet nacionaliste janë duke u venitur në vendet e Europës dhe se Serbia është duke ndryshuar po ashtu, duke u “europianizuar”, njofton Klan Kosova.

“Shqipëria të jetë më afër BE-së që të kemi një vizion”.

“Në fakt përgjigja nga unë është duke marrë shembull sa më e suksesshme të jetë Kosova, për arsye se juve e keni eksploruar këtë pasuri të madhe të vendit tuaj aq më shumë do të vijnë të rinj serb për të jetuar dhe vepruar këtu”.

“Ju e shihni tashmë në Europë, njerëzit janë duke i bartur këto zhvillime”.

“Argumentet nacionaliste nuk sjellin asgjë – vetëm lënë vendin prapa”.

“Gjëja e parë që është është të i tregojmë Beogradit që ju jeni një shtet i suksesshëm, nuk jeni në rrezik. E dyta, largojeni mendjen që mund të atakohet Beogradi, psh dialogu me Serbinë”.

“E treta Serbia është ndryshe Millosheviqi ka vdekur në Hagë dhe gjërat shumë kanë ndryshuar”.

“E ardhmja është me BE-në, Europën dhe jo me Rusinë”.

Sipas tij nuk ka arsye për të pasur frikë nga Serbia, pasi Kosova nuk do të ketë përballje direkte me Serbinë, për shkak të prezencës së NATO-s në Kosovë.

“Ju duhet të keni më shumë besim, e di se është e vështirë pas asaj që keni përjetuar gjatë viteve 99, por juve nuk duhet të ballafaqoheni me Beogradin”.

“Ne varemi jo vetëm në cilësinë e lidershipin këtu por edhe në atë në Beograd që të tregojmë një lidership të duhur nga të dy anët”.

“Pra mos u frikësoni, frika nuk është strategji e duhur”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...