Published On: 3 Prill, 2016

Ja pse i plagosën Ushtria Shqiptare ushtëtarët jugosllavë në vitin 80? (VIDEO)

 • Emisioni Zona Express është marrë sonte me demonstratat studentore të vitit 1981, përmes një dokumentari që zbulon dokumente ekskluzive nga Arkivi i MPJ’së së Shqipërisë.

Para demonstratave, kishin ndodhur dhjetëra incidente mes Shqipërisë dhe Jugosllavisë.

Ngjarjet duket se kanë lidhje me gjithçka po zhvillohej në Prishtinë.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/

http://www.shqiptari.eu/anton-quni-i-kunderpergjigjet-thacit-vula-presidenciale-e-rugoves-e-paprekshme-2/

Shikojeni videon për të mësuar rreth një prej incidenteve të kësaj kohe – të pazbuluar kurrë më parë.

Emisioni Zona Express, me autor Leonard Kerquki, ka hyrë vrullshëm në tregun medial të Kosovës. Emisionet e para kanë shënuar rekorde shikueshmërie; si në transmetimin televiziv ashtu edhe në Youtube.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Sazan thotë:

  në videon ne min. 13 e 15-19 sekonda, i riu qe perleshet mes disa “milcëve” në 26 Mars 1981 jam unë Sazan Papraniku, stud. i v. III ne Biologji-Prishtinë, mbas arrestimit në fakult. mjeksisë me Ukë Thaçin nga Suhareka ku e patëm lënë të plagosur rëndë stud. e biol. Fahredin Emërllahu. Kjo foto është casti kur ne në transferuan nga nje veture LLADË ( me agjente e milice mbrenda) ne kampanjolle milicie me milicë” nga NISHI e VRANJA…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Sazan thotë:

  Shifet shume qartë se Jugosllavia e paskësh futu shqipërinë në një thes të mbyllur mirë ku shqipnia e enver hoxhes vetem ka munde te shkruaj asgje me shume se shkrimekablli TOP dhe SEKRET ! Pse ?! Dihet se shqipnia dhe diplomacia e saje paskesh qene vetm partiake. Pse SHQIPNIA nuk hap dosien e plote te vizitës se SHTRAUSIT e “pa pritur” ne SHkoder ne pranvere 1980 !?” Vizita e SHTRAUSIT ne shqipni e para eshte hapi qe tregon se SHQIPNIA per cashtjet shqiptare nacinaliste ka qene ” te ura me drasa” apo “në e pafsha i thança”. Dilomacia e shqipnise komuniste gjithnje e = me nën ZERO!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...