Published On: 1 Qershor, 2016

Ja pse Hashim Thaçi nuk ngushëlloi për vdekjen e Rupet Neudeck

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nuk e ka thënë asnjë fjalë e as nuk e ka shkruar asnjë rresht për vdekjen e humanistit gjerman Rupert Neudeck, i cili u ka ndihmuar shumë kosovarëve gjatë luftës dhe pas luftës, duke ndërtuar mijëra shtëpi të shkatërruar nga forcat serbe. Neudeck kishte akuzuar rëndë klasën politike të Kosovës për largimin masiv të qytetarëve.

Hashim Thaçit duket se nuk i ka kaluar inati ndaj humanistit gjerman Rupet Neudeck i cili ka dhënë një ndihmë të madhe për Kosovën. Por, Thaçi duket se e ka harruar këtë ose nuk i ka ikur inati për shkak të një interviste të ashpër të Neudeck në mediat gjermane ku ai kishte komentuar largimin masive të shqiptareve nga Kosova, dy vite më parë.

Neudeck i kishte quajtur kriminelë kastën politike të Kosovës të cilët nuk mendojnë për qytetarët.

“Në mënyrë të qartë, ekziston një mungesë e tmerrshme e perspektivës në Kosovë. Papunësia është e madhe. Edhe fermerët ankohen se po varfërohen. Shteti është në duart e politikanëve të papërgjegjshëm dhe djallëzisht të korruptuar, gjithmonë mendojnë për të mirën e tyre – dhe jo për qytetarët. Më shumë, politikanët janë nganjëherë thjesht kriminelë. Kështu kryetari i një qyteti të madh të Kosovës është i dënuar për kontrabandë. E megjithatë njeriu është ende në detyrë” kishte thënë Neudeck.

Këto fjalë të rënda, të mikut të Kosovës, si duket nuk janë harruar nga Thaçi, i cili nuk ka gjetur forcë as të shpreh ngushëllime për Neudeck’un.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...