Published On: 20 Janar, 2016

Ja pse është tërhequr Isa Mustafa!

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa është tërhequr nga qëndrimi i tij se nuk do të udhëtoj në Bruksel, për vazhdimin e bisedimeve me Serbinë, nëse Bashkimi Evropian nuk do të marrë vendim për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosoëvs.

Burime të Gazetës Blic të afërta me kryeministrin e Kosovës, kanë treguar se Isa Mustafa megjithatë do të marrë pjesë në këto takime.

“Kryeministri do të marrë pjesë në raundin e radhës së bisedimeve me Serbinë në Bruksel, pavarësisht deklaratave që i kishte dhënë”, ka theksuar ky burim.

Ndërkohë, drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se delegacioni i Qeverisë së Aleksandër Vuçiqit do të marr pjesë në raudin e ri të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që do të mbahet më 27 janar në Bruksel.

Mirëpo, këshilltari i kryeministrit, Bajram Gecaj nuk ka dhënë shumë detaje për Gazetën Blic.

I pyetur nga Gazeta Blic nëse shefi i ekzekutivit do ta mbajë zotimin që e kishte dhënë se s’ka vazhdim të bisedimeve me Serbinë, nëse BE nuk e heq regjimin e vizave për Kosovën, ai ka thënë shkurt “se ky takim ende nuk është konfirmuar”.

Megjithatë, vetë Gecaj ditën e djeshme në një deklaratë që e kishte dhënë për mediet, e kishte demantuar kryeministrin Isa Mustafa dhe veten e tij. Gecaj kishte theksuar të martën se Kosova nuk e kushtëzon dialogun, derisa të dielën në një intervistë të dhënë për RTV 21 kishte theksuar se s’ka vazhdim të bisedimeve pa heqjen e regjimit të vizave.

As zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi i kontaktuar nga Gazeta Blic nuk ka dhënë detaje për atë nëse Isa Mustafa do të marrë pjesë në raundin e ri të bisedimeve, i cili sipas kryeministrit serb do të zhvillohet më 27 janar në Bruksel.

Në anën tjetër, analistët politik e shohin si jo serioze deklaratat e Isa Mustafës që s’do të marrë pjesë në negociata me Serbinë, pa liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës nga ana e BE-së.

Analisti Imer Mushkolaj ka thenë për Gazetën Blic se deklaratat e tilla të kryeministrit janë për konsum të brnedshëm.

“Çfarëdo paralajmërimi i kushtëzimit të dialogut me liberalizmin e vizave nga ana e Qeverisë ose e kryeministrit Isa Mustafa nuk duhet marrë seriozisht. Deklaratat e tilla bëhen vetëm për konsum të brendshëm dhe si arsyetim për dështimin në procesin e liberalizimit të vizave, për shkak të mospërmbushjes së kritereve të nevojshme”, ka thënë ai për Gazetën Blic.

Sipas tij, delegacioni kosovar do të marrë pjesë në bisedime, siç ka bërë edhe deri më tash, duke mos kushtëzuar asgjë dhe, fatkeqësisht, duke u treguar defansiv përballë delegacionit serb.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar se delegacioni i Qeverisë së Aleksandër Vuçiqit do të marr pjesë në raudin e ri të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që do të mbahet më 27 janar në Bruksel.

Gjuriq ka thënë për mediat serbe se ai është i sigurt se Beogradi do ta respekton marrëveshjet.

“Sa për mosrespektimin e marrëveshjeve dhe qëndrimi shpërfillës ndaj interesave të stabilitetit në rajonin tonë, duhet të pyesni në anën tjetër”, ka thënë Gjuriq, duke shtuar se përfaqësuesit e Beogradit janë të gatshëm të jetë në Bruksel dhe flasin çdo ditë, në qoftë se ato bisedime sjellin të mira për njerëzit dhe stabilitetin në rajon./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...