Published On: 3 Tetor, 2016

Ja personalitetet e Kulturës e Shkencës nga Tirana që Hashim Thaçi do t’i dekorojë sot!

Ambasada e Kosovës në Shqipëri, me anë të një njoftimi për media bën të ditur se të hënën, presidenti Hashim Thaçi do të dekorojë shkrimtarin e njohur shqiptar Dritëro Agolli.

“Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë vizitës zyrtare në Tiranë, më 3 tetor, në ora 14:10, do të vizitojë familjen e shkrimtarit Dritëro Agolli dhe me këtë rast do ta dekorojë shkrimtarin shqiptar për kontributin e tij në letërsinë shqipe, si dhe për angazhimin në shërbim të kauzës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Kosovës në Tiranë.

Sipas këtij njoftimi, Thaçi po ashtu do të dekorojë edhe personalitete të tjera shqiptare nga fusha e kulturës dhe shkencës për rolin e tyre të veçantë në shërbim të lirisë dhe shtetndërtimit të Kosovës.

Veç Dritëro Agollit, Presidenti i Kosovës do dekorojë edhe 13 të tjerë, disa pas vdekjes.

Burime nga Prishtina bëjnë të ditur se të hënën me Urdhërin e Pavarësisë do të dekorohen:

Dritero Agolli

Xhevahir Spahiu

Moikom Zeqo

Shaban Sinani

Ekrem Bardha

Vladimir Prela, pas vdejes

Sabri Godo, pas vdekjes

Ndërsa, me Urdhërin Presidencial për Merita do dekorohen:

Naim Zoto

Agim Doçi

Gjok Beci, pas vdekjes

Eduard Mazi

Fatime Sokoli, pas vdekjes

Edmond Zhulali

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...