Published On: 24 Prill, 2016

Ja për kë loboi Kokëdhima dhe Dako për kryesinë e PS-së!

Asambleja e PS-së votoi dje 20 anëtarët e Kryesisë së re të partisë, dhe ajo çfarë nuk mungoi ishte pikërisht edhe lobimi i eksponentëve të majtë për listën që ishte propozuar për tu votuar.

Kështu dy nga  njerëzit e fuqishëm të Rilindjes, që po marrin pushtet brenda Partisë Socialiste, kanë pasur dhe preferencat e tyre për lobim brenda PS. Koço Kokëdhima dhe Vangjush Dako, njëri, si njeriu më i fort i Jugut dhe tjetri i Shqipërisë së Mesme, kanë shpërndarë sot në Asamblenë e PS, listat e tyre preferenciale për të votuar për anëtarë kryesie.

Lista e Kokëdhimës, kishte në krye të saj Ministrin Arben Ahmetaj, jo se e mbështet, por e shikon si problem luftën me të në Gjirokastër, pastaj Armando Subashin, Bledi Klosin, Damjan Gjiknuin, Erion Veliaj, Fatmir Xhafaj, Ulsi Manaj, Vangjush Dako, Ditmir Bushati, Saimir Tahiri, Niko Peleshi, Pandeli Majko, Qazim Sejdini. Nëse e shikon këtë listë bie në sy se përvec Ahmetaj dhe Veliaj që kanë qenë deputet të Jugut, në listë nuk është përfshirë fare Erion Braçe dhe Taulant Balla, dy deputetët më luftarakë të PS në Kuvend. Por nga ana tjetër duket se dhe ata që ka vënë Kokëdhima në krye të listës kanë marrë më pak se ata që ka në fund të listës. Kjo tregon se ai është ende alergjik në Asamblenë e PS.

Nga femrat Kokdhima ka lobuar për këtë grup: Eglantina Gjermeni, Evis Kushe, Ermonela Felaj, Lindita Nikolla, Mimi Kodheli, Orgeta Manastirliu, Vasilika Hysi, por këtu ndikimi ka qenë më i vogël.

Në listat që kanë shpërndarë mbështetësi e Dakos ka pasur këtë renditje: Armando Subashi, Bledi Klosi, Damian Gjiknuri, Ditmir Bushati, Erion Veliaj, Niko Peleshi, Pandeli Majko, Saimir Tahiri, Qazim Sejdini . Lista duket identike me të Kokëdhimës. E përbashkëta veç renditjes, është dhe mungesa e Ballës dhe Braçes në të dy listat.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...