Published On: 11 Gusht, 2016

Ja për çka do të vijë në Kosovë dhe Serbi, diplomati amerikan Joe Biden

Ish-ambasadori amerikan në Kroaci e Serbi, William Dale Montgomery, ka thënë se temat për të cilat do të flas zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, në vizitën e tij dy ditore – 15 deri me 17 gusht – në Kosovë e Serbi, janë stabiliteti rajonal, terrorizimi dhe dialogu mes Kosovës e Serbisë

“Unë pres që Biden do të bëjë përpjeke për të nxjerrë përparime të mëtejshme në drejtim të Marrëveshjes së Brukselit”, ka thënë Montgomery për agjencinë serbe të lajmeve Tanjug.

Ai thotë se Biden është njeriu kryesor në administratën e Presidentit, Barack Obama, kur është fjala për Ballkanin.

Sipas tij, “Ballkani mbart një hark të paqëndrueshmërisë që përfshin Maqedoninë, Kosovën, Bosnje-Hercegovinën dhe Serbinë”, ndaj Biden tenton të luajë një rol konstruktiv me përpjekje për të zgjidhur këtë situatë.

“Tema e dialogut të jetë një pikë e rëndësishme e vizitës së Biden, por edhe tema të lidhura me terrorizimin global do të fliten”, tha ish-ambasadori, njofton Klan Kosova

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...