Published On: 6 Shkurt, 2016

Ja nga kush janë bërë granatimet e fundit në Maqedoni! (Dokument)

Në Maqedoni para disa muajve ndodhën disa sulme me bomba tek shtëpia e zv/kryeministrit Musa Xhaferi dhe në lagjen e Sasho Miallkov, ish drejtori i Drejtorisë për zbulim dhe kundërzbulim. Mbrëmë vonë në adresë të portalit TetovaSot ka arritur një komunikatë nga ‘Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së e që është nënshkruar nga Komandant Teli.

Nga kjo UÇK thonë se politika aktuale në Maqedoni në vazhdimësi dërgon në drejtim të gabuar çështjen kombëtare shqiptare. Kjo si pasojë e liderëve politik shqiptar që me servilizëm të skajshëm ndaj pushtetit sllavo-maqedon e sollën popullin shqiptar në një situatë të pashpresë.

Nga komunikata e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, e nënshkruar nga komandat Teli, thuhet:

”UÇK-ja merr përsipër granatimin e banesës së Sasho Mijalkovit që ka ndodh para disa muajve në çerdhen e UÇK-së dhe kombit shqiptarë, selinë e BDI-së në Reçicë si dhe shtëpinë tradhtarit Musa Xhaferi. Këto aksione deri më tani kanë qenë të karakterit paralajmërues. UÇK-ja nga tani e tutje do të jetë më e ashpër në aksionet kundër planit të vetë politik për federalizimin e Maqeodisë.” thuhet në komunikatë.

Nga kjo UÇK gjithashtu i bëjnë apel opozitës politike shqiptare në Maqedoni që të bashkohet me qëllim të realizimit të synimeve të tyre kombëtare.

KOMUNIKATE

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...