Published On: 4 Mars, 2016

Ja në çfarë raste lejohen qytetarët e Kosovës të udhëtojnë në Rusi

Udhëtimi me pasaporta të Kosovë në Rusi do të mundësohet vetëm në raste më specifike.

Kështu ka bërë të ditur ambasada e Rusisë në Beograd, ku përmes një njoftimi ka qartësuar se si shtetasit e Kosovës mund të udhëtojnë në këtë vend
Në këtë njoftim thuhet se Moska zyrtare ka vendosur që vula e hyrjes në territorin rus, të mos i vihet në pasaportë, por në një formular të vendosur në pasaportë, transmeton lajmi.net.
Kjo ambasadë, veprimin e shtetit rus e arsyeton me faktin se një gjë të tillë e kanë bërë edhe shtete që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.
“Rastet kur banorët e Kosovës do të lejohen të hyjnë me pasaporta të Kosovës në Rusi janë ato të nismave multilaterale. Përfaqësuesve në ngjarje sportive që organizohen në Rusi nën mbikëqyrjen e federatave ndërkombëtare të sportit”, thuhet në këtë njoftim.
Këtë vendim të federatës ruse e ka komentuar edhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i cili këtë e ka quajtur si një hap të domosdoshëm.
“Kjo nuk nuk nënkupton njohje të dokumenteve të Kosovës. Kjo, për fat të keq, është si pasojë e pranimit të Kosovës në Komunitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe ata duhet ta respektojnë këtë. Qëndrimi i Rusisë së Kosovës mbetët i pandryshuar”. /lajmi.net

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...